Za hlavní důvod uzavření závodů v Olomouci i Uherském Hradišti Žák označil posilující kurz koruny vůči dolaru a euru. "Nepřeje vývozům, neefektivní výrobu pro vývoz proto musíme utlumovat. V tomto případě se jedná o produkci džínů, které se vyráběly v Uherském Hradišti a praly v Olomouci," vysvětlil obchodní ředitel OP. Upřesnil, že OP má v Uherském Hradišti 207 pracovníků, v Olomouci zhruba 50.
V pobočných závodech v Ostravě a Lošticích, ve kterých pracovalo asi 510 lidí, Oděvní podnik ukončil výrobu v květnu. Žák už dříve ČTK řekl, že důvodem uzavření těchto poboček byl nedostatek pracovní síly. "Je to paradox. Nedostatek lidí ale znamenal to, že jsme nebyli schopní naplnit výrobní linky tak, aby vyráběly efektivně," uvedl Žák.
Počet zaměstnanců prostějovského mateřského závodu OP sníží zhruba o 160 technicko-hospodářských a obslužných pracovníků. "Hlavní vlna propouštění v Prostějově nastane k 30. červnu. Všem pracovníkům, kteří odejdou, vyplatíme odstupné," uvedl obchodní náměstek OP. Doplnil, že po uzavření poboček v Uherském Hradišti a Olomouci podnik bude vyrábět jen v Prostějově.
Prostějovskému Oděvnímu podniku se loni snížily tržby ze 3,1 miliardy korun v roce 2006 na zhruba 2,5 miliardy korun. Za hlavní důvod poklesu obratu Žák označil posilující kurz koruny vůči dolaru a euru, který se OP, jako proexportního podniku, výrazně dotýká. "Samozřejmě se nás také negativně dotýká konkurence levné pracovní síly Asie, nedostatek kvalifikovaných dělníků a nárůst nákladů," řekl už dříve ČTK Žák.
Společnost OP se zabývá především výrobou pánské a dámské konfekce, které produkuje pod vlastními značkami i značkami zahraničních odběratelů. Do jejího výrobního portfolia patří pláště, obleky, kostýmy, saka, sukně, kalhoty a oblečení pro volný čas.