Nečas: Firmy by mohly mít za spoření na penzi vyšší daňovou slevu

12.06.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 12. června (ČTK) - Firmy, které budou přispívat svým pracovníkům na důchodové připojištění, by za to brzy mohly mít výraznější daňové slevy. Z nynějších 24.000 korun by se mohly zvednout na 32.000 či až na 36.000 korun. Řekl to ministr práce Petr Nečas (ODS). Návrh obsahuje druhá etapa důchodové reformy. S ministerstvem práce ho připravuje ministerstvo financí. Podle Nečase ho chtějí předložit ještě letos.

Druhá etapa důchodové reformy se soustředí na financování. Zaměřuje se například na fondy a penzijní připojištění. Ke spoření chce motivovat pracovníky i zaměstnavatele. Lidé by si měli nechávat uloženou částku navíc vyplácet hlavně jako doživotní příspěvky. Fondy by také měly začít klientům poskytovat víc možností spoření. Počítá se s oddělením majetku akcionářů a klientů a dalšími opatřeními.

Zatím není ale vůbec jasné, zda se Nečasovi něco z druhé etapy podaří prosadit. Koalice totiž v poslední době není jednotná. Podle ministra ale žádná z vládních stran a ani jednotliví poslanci "nesignalizovali", že by s přijetím návrhu měli problém. Napjaté jsou ale i vztahy s opozicí. Česko navíc čeká v prvním pololetí příštího roku evropské předsednictví. Podle Nečase to však není důvod k tomu, aby se reformy "vypustily".

Úlevy na daních mají zaměstnavatele podle ministra povzbudit k tomu, aby se na spoření na penze víc podíleli. "Chceme rozšířit daňovou úlevu, kterou mají zaměstnavatelé v současné době. Tam je kumulace u životního pojištění a důchodového připojištění 24.000, tak aby se to zvýšilo na 32.000 a možná až na 36.000," upřesnil Nečas.

Podle něj si na důchod spoří 3,8 milionu osob a průměrně ukládají asi 490 korun měsíčně. Firmy přispívají 800.000 pracovníků. Ministr podotkl, že zatímco vklady lidí a podniků do doplňkového zabezpečení na penzi činí asi dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), v západních zemích jsou to čtyři procenta.

Daňové zvýhodnění by mělo být spojeno i s tím, když by si lidé uložené peníze vybírali v podobě doživotní penze. "V případě, že po naspoření určité částky bude důchodové připojištění použito k nákupu doživotní anuity (doživotní vyplácení příspěvku), tak bude výnos osvobozen od daně z příjmu," uvedl Nečas. Částku, která by se měla naspořit, ale nepřiblížil.

Ve sněmovně je nyní před schvalováním první etapa reformy penzí, která počítá s postupným zvyšováním důchodového věku na 65 let či s prodloužením povinné doby pojištění z 25 na 35 let. Norma vzbudila ostré protesty odborů. Proti vládním reformním záměrům demonstrovaly a na 24. června chystají hodinovou stávku. Zatím se ale zdá, že by druhá část reformy tak kontroverzní být nemusela. Po větším podílu zaměstnavatelů na spoření na penzi totiž volají i odboráři.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK