Nečas plánuje další reformy, tentokrát mají přinést i výhody

12.06.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 12. června (ČTK) - Česko by mohly v brzké době čekat další sociální reformy. Zatímco jejich první etapa přinesla hlavně škrty a nepopulární opatření, ve druhé ministr práce Petr Nečas (ODS) počítá i s pozitivními kroky a určitými výhodami. Plánuje je v rodinné politice, důchodovém systému i na trhu práce. Platit by mohly už v příštím roce. Od zavedení takzvané negativní daně ministr v tomto volebním období už upustil. Druhou etapu reforem představil Nečas v obsáhlém rozhovoru s ČTK.

I když Nečas počítá se zavedením otcovské dovolené, snížením odvodů na sociální pojištění u částečných úvazků či daňovou slevou u důchodového připojištění, není jasné, zda se mu něco podaří prosadit. Koalice totiž v poslední době není jednotná. Napjaté jsou i vztahy s opozicí. Sněmovně se tak podařilo na této schůzi z plánovaných bodů projednat jen minimum. Ministr je ale přesvědčen o tom, že podporu získá a jeho plány nezbrzdí ani půlroční předsednictví EU. "Není důvod kvůli českému předsednictví vypustit vnitrostátní reformní agendu. Já to tedy rozhodně v úmyslu nemám," řekl.

Podle Nečasových záměrů by muži mohli začít v příštím roce chodit na placenou týdenní otcovskou dovolenou. "Leckdo by řekl, že by chtěl více. Je ale důležité začít. Až budou jednou finance v lepším stavu, tak je možné se bavit o prodlužování této možnosti," uvedl ministr. Koncepci prorodinné politiky ještě v červnu dostanou k posouzení ministerstva a instituce, poté ji hned získá ke schválení vláda.

Muži na otcovské dovolené, kterou by si vybrali do dvou měsíců věku potomka, by dostávali stejně jako matky na mateřské 69 procent z vyměřovacího základu z platu. Letos maximální částka mateřské činí 479 korun za den. Příští rok se upraví. Podle Nečase by do otcovské mělo plynout ročně 400 milionů korun. V Česku se ale v poslední době rodí víc dětí. Týdenní volno by si proto mohlo vybírat i víc otců. Muži navíc mívají vyšší plat než ženy, takže by mnozí z nich měli nárok na maximální částku. Celkem by se tak mohlo vyplatit víc.

Snadnější by mělo být i skloubení práce s rodinou. Nečas chystá podporu částečných úvazků. Zaměstnavatelé, kteří by na ně přijali nejen rodiče, ale i zdravotně postižené, osoby nad 55 let a ty, kteří pečují o postižené či starší blízké, by měli mít slevu na odvodech.

Na závěrečné schvalování čeká nyní ve sněmovně zákon, jenž upravuje první etapu důchodové reformy. Počítá mimo jiné s postupným zvyšováním důchodového věku na 65 let. Návrh vyvolal ostré protesty odborářů. Žádají možnost jít do předčasné penze o pět let dřív. Mluví i o opatřeních, která by přiměla zaměstnavatele a pracovníky ukládat si víc peněz na stáří. Z naspořeného by se pak mohl předčasný důchod platit. Nečas chce ještě letos předložit návrh, na kterém pracuje s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL). Podle plánu by firmy, které přispívají svým lidem na důchod, měly mít daňové slevy.

I když koalice je velmi křehká a vztahy s opozicí nejsou nyní zrovna přátelské, Nečas věří, že se mu jeho záměry podaří prosadit. "Rodinná politika patří mezi témata, kde se koalice shodne. Troufám si říci, že řada věcí jako celek získá podporu i opozice. Byl bych nepříjemně překvapen, kdyby se opozice postavila proti," řekl Nečas. Dodal, že u penzí žádná z koaličních stran, "ani jednotliví poslanci nesignalizovali", že by měli s jeho návrhy problém.

Již nyní je ale jisté, že takzvaná negativní daň v Česku do roku 2010 zavedena nebude. Nečas chtěl totiž původně sjednotit agendu úřadů práce a radnic, které nyní vyplácejí podpory a dávky, pod jediný Národní úřad. Tato instituce podle ministra měla být i "nosičem" negativní daně, která měla část dávek nahradit. Proti úřadu se postavily kraje. Nečas proto přípravy úřadu zmrazil a v tomto volebním období s ním již nepočítá.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK