Cyrrus se proto stal po firmě Wood & Company druhým českým a celkem 12. partnerem varšavské burzy pro firmy, které chtějí získávat peníze od investorů výměnou za akcie na veřejných trzích. Cyrrus si od tohoto kroku slibuje i rozhýbání stojatých vod v oblasti českých primárních emisí.
Polský kapitálový trh je příkladem pro všechny středoevropské burzy. Díky penzijní reformě, polské obchodní nátuře a mimořádné vstřícnosti varšavské burzy se uskutečnilo v Polsku loni 81 veřejných úpisů akcií, zatímco v Česku dva. Od loňského podzimu navíc začal na varšavské burze své úspěšné působení trh NewConnect, který přilákal již 54 středních a menších firem.
Právě na objemově menší emise, řádově za desítky milionů až stovky milionů korun, se chce Cyrrus zaměřovat. "Nyní máme několik projektů ve fázi finalizace úpisu a předpokládáme, že do konce tohoto roku minimálně dva dovedeme do úspěšného konce," uvedl výkonný ředitel Cyrrus Jiří Loubal.
Námitku, že české podniky dlouhodobě nemají o veřejné úpisy zájem, protože mají dostatek úvěrových a finančních možností, odmítal šéf polských aktivit Cyrrus Jan Procházka. "Již delší dobu cítíme od našich klientů nespokojenost s možnostmi financování svých aktivit. Úvěrování bankami se začíná díky hypoteční krizi v USA komplikovat a prodražovat. Vstup finančního investora do společnosti není vhodný pro všechny a primární emise je tedy zajímavou možností, jak získat nedluhový kapitál," uzavřel.