Návrh závěrečného prohlášení ze schůzky mluví podle agentury Reuters o tom, že vysoké ceny komodit zvyšují inflační tlaky a ohrožují ekonomický růst. Největší znepokojení si G8 vyhradila pro ceny ropy, které jen letos vzrostly již o 40 procent. Přímo k otázce směnných kurzů se komuniké zřejmě nevyjádří, protože na schůzce tentokrát nejsou přítomni šéfové centrálních bank. Diskuse ministrů se však v souvislosti s drahými komoditami zaměřovali zejména na dolar, protože pokles je jednou z klíčových příčin cenového růstu.
Země G8 nemají větší moc nad cenami ropy, které žene vzhůru silná poptávka Asie a obavy z nedostatečné nabídky. Mohou se však pokusit o zastavení poklesu americké měny, protože ten láká investory ke stále novým nákupům termínových kontraktů na ropu a další komodity a tím přispívá k růstu jejich cen.
Italský ministr financí Giulio Tremonti přišel do Japonska s návrhem omezit spekulace na ropném trhu, které jsou podle něho zodpovědné za podstatnou část letošního cenového přírůstku. Francie přivítala současné oživení amerického dolaru, který tento týden vykázal vůči euru nejvýraznější nárůst za tři a půl roku. Z valné části k tomu přispěla vyjádření amerických činitelů, která poukázala na nepříznivý vliv slabého dolaru na inflaci a signalizovala budoucí zvyšování amerických úroků.
Japonský ministr financí Fukuširó Nukaga jednal o otázce směnných kurzů se svým americkým protějškem Henry Paulsonem a na trhu se začalo mluvit o možnosti společné intervence na devizovém trhu. "Trhy budou citlivé na jakoukoli známku toho, že činitelé G8 jsou ochotni posvětit intervence v zájmu posílení dolaru," uvedli analytici firmy Calyon Capital Markets.
Poslední koordinovaná intervence na devizovém trhu se odehrála v září 2008. Tehdy zasáhly americký Fed, Evropská centrální banka a japonská centrální banka proti poklesu kurzu eura.