G8: Drahé komodity ohrožují ekonomický růst

14.06.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ósaka 14. června (ČTK) - Vysoké ceny komodit, zejména ropy a potravin, jsou vážným problémem pro globální ekonomický růst. Uvedli to v komuniké z dvoudenní schůzky v Japonsku ministři financí zemí G8. Hlavním tématem jejich diskusí byly drahé komodity v čele s rekordními cenami ropy a jejich spojitost se slabým kurzem dolaru.

Vysoké ceny komodit mohou ve světě zvýšit inflační tlaky a poškodit ty nejzranitelnější, uvedli ministři. Zvýšená inflace nutí centrální banky přitvrzovat měnovou a úvěrovou politiku, což zpomaluje ekonomický růst.

Světová ekonomika je nyní podle ministrů nadále charakterizována nejistotou. G8 ale vyjádřila přesvědčení, že v dlouhodobějším pohledu budou ekonomiky schopny tlakům odolávat, a to jak v bohatých, tak v rozvojových zemích.

Diskuse finančních ministrů nejmocnějších zemí světa se v Ósace točily kolem toho, jak slabý dolar zvyšuje ceny ropy i jiných komodit. Přímo k otázce směnných kurzů se ale komuniké nevyjadřovalo, protože na schůzce tentokrát nebyli přítomni šéfové centrálních bank. Diskuse ministrů se však v souvislosti s drahými komoditami zaměřovaly zejména na dolar, protože jeho pokles je jednou z klíčových příčin cenového růstu.

Na schůzce padly návrhy na zpřísnění regulace komoditních trhů a omezení spekulací, které jsou podle některých hlavní příčinou letošního čtyřicetiprocentního růstu cen ropy. Komuniké se však o těchto návrzích nezmínilo. O možnosti intervencí na devizovém trhu ve prospěch posílení dolaru se podle ministrů nemluvilo.

Ministr financí USA Henry Paulson upozornil, že vysoké ceny ropy by mohly prodloužit ekonomický útlum ve Spojených státech. Evropský komisař pro ekonomiku Joaquín Almunia prohlásil, že je důležité zabránit vzniku stagflace, která sužovala vyspělé země v 70. letech.

G8 požádala Mezinárodní měnový fond a Mezinárodní agenturu pro energii, aby ve spolupráci s národními úřady analyzovaly reálné i finanční faktory, které způsobily prudký růst cen komodit. Zatímco italský ministr Giulio Tremonti poukazoval na silnou roli finančních spekulací, zástupci USA nebo Kanady vyjadřovali přesvědčení, že trhům se nemá bránit v jejich fungování.

Skupina G8 sestává ze Spojených států, Japonska, Británie, Francie, Německa, Itálie, Kanady a Ruska.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK