Stát by si měl podle Sobotky ponechat v letišti kontrolní podíl především z bezpečnostních důvodů. "Za mnohem výhodnější pro budoucí strategické zájmy České republiky bych pokládal letiště pronajmout," řekl Sobotka. Vláda by si podle něj díky tomu udržela kontrolu nad strategickým majetkem.
"Když jsem studoval vládní materiály, nenašel jsem tam žádné konkrétní vyjádření toho, jak chce vláda garantovat bezpečnostní zájmy ČR," uvedl Sobotka. Nelze podle něj zabránit, aby letiště v budoucnu neodkoupil investor z "rizikové" země.
Poslanci ale nebudou moci mluvit do rozhodnutí o prodeji státního majetku, rozhoduje o nich pouze kabinet.
Nesouhlas s privatizací státního Letiště Praha v sobotu vyslovilo také širší vedení koaliční Strany zelených. Podle republikové rady SZ by bylo vhodné počkat, dokud se ve veřejné odborné diskusi neprokáže, že přínosy privatizace výrazně převyšují její možná rizika a zda by pro Českou republiku nebylo ekonomicky a strategicky výhodnější si letiště ponechat.
"Co jiného nám zbývá než o tomto požadavku jednat," řekl dnes v diskusi Bém. "Vláda se i ústy svých zelených ministrů se (k privatizaci letiště) jasně vyjádřila, ten proces touto cestou asi zastavit nelze," podotkl.
Pražské letiště je nyní považováno za jednu z největších investičních příležitostí v oboru. Čistý zisk letiště loni vzrostl o 14 procenta na 1,1 miliardy korun. Hodnotu podniku mají zvýšit i pozemky, které stát hodlá koupit pro budoucí novou ranvej. Valnou část pozemků vlastní finanční skupina Penta, která o prodeji se zástupci státu jedná.
Zájem o privatizaci pražského letiště již projevilo asi 65 investorů, řekl tento týden rakouskému listu Wirschaftsblatt ministr dopravy Aleš Řebíček. Zájem investorů o letiště zvyšuje i skutečnost, že nyní není ve středoevropském prostoru obdobná investiční příležitost. "Načasování prodeje je nyní optimální," řekl generální ředitel letiště Miroslav Dvořák.
Nový majitel letiště by měl být znám ve druhé polovině příštího roku. Vláda chce prodejem získat více než 100 miliard korun.