"V porovnání se zahraničím je současná výše státní podpory ke stavebnímu spoření v ČR vysoká," uvedla centrální banka. Zároveň ovšem podle ní současná legislativa neumožňuje tyto peníze v krátkodobém horizontu ve státní kase uspořit. "Například změna rozsahu státní podpory by se plně projevila v horizontu delším než šest let," upozornila centrální banka.
Loni maximální podpora činila v Česku 3000 korun, tedy přibližně 112 EUR. "V Německu činila podpora v souhrnu 88 eur (první složkou je prémie na bydlení ve výši 45 eur, druhou složkou příspěvek na spoření zaměstnancům 43 eur), v Rakousku byla státní podpora maximálně 35 EUR, na Slovensku pak 60 eur," uvádí zpráva.
Úvěry stavebních spořitelen se zvýšily v roce 2007 zhruba o jednu třetinu na 180 miliard korun, což představuje desetinu úvěrů celého bankovního sektoru. Podobně jako v předcházejících letech se na tomto růstu podle zprávy ČNB v rozhodující míře podílely úvěry překlenovací. "V důsledku toho se podíl překlenovacích úvěrů, které jsou do jisté míry alternativou bankovních hypotečních úvěrů, na celkových úvěrech stavebních spořitelen přiblížil 80 procentům," uvedla zpráva.
Vklady u stavebních spořitelen v roce 2007 meziročně vzrostly o sedm procent na 394 miliardy korun, což představuje téměř pětinu vkladů v bankovním sektoru. Podíl úvěrů na vkladech se zvýšil ke konci roku na 45 procent. V současnosti stavební spořitelny podle údajů centrální banky evidují asi 4,8 milionu smluv se státním příspěvkem a trh lze označit za téměř zaplněný.
Ke konci loňského roku působilo v České republice 37 bank, z toho šest stavebních spořitelen.