DP: Při stávce by teoreticky mohly být tramvaje v zastávkách

16.06.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 16. června (ČTK) - Teoreticky by při plánované stávce odborářů bylo možné zastavit tramvaje tak, aby to neohrozilo bezpečí cestujících. ČTK a Právu to dnes řekl Petr Malík z Dopravního podniku hlavního města Prahy. Vozy by musely zastavit v zastávkách, bylo by to ale podle něj dost složité. Hodinovou výstražnou stávku plánují odboráři na 24. června, začít má ve 13:00.

Dopravní podnik vypravuje denně zhruba devět stovek tramvají, zastávek je v Praze o zhruba sto méně. Tramvajím by tedy zastávky teoreticky stačily, protože v řadě z nich může stát více než jeden tramvajový vůz. Podle Malíka by to bylo ale značně náročné na celkovou koordinaci, protože některé tramvajové úseky jsou vytíženější než jiné.

Od řidičů by podle Malíka bylo nezodpovědné, aby zastavovali mimo zastávky, mají totiž zodpovědnost za bezpečné vystoupení cestujících z vozu. Kdyby se stalo, že tramvaj by zastavila přímo v křižovatce a blokovala by i další dopravu, řidič by spáchal přestupek. Dispečer podniku by ho vykázal z vozu a převzal řízení.

Účast řidičů tramvají ve stávce ČTK už koncem května potvrdil předseda Odborová organizace DP - Elektrické dráhy Kryštof Veselka. Stávkovat se chystají také řidiči autobusů. Nejasná je situace v pražském metru. Zatímco strojvedoucí podle předsedy jejich odborové organizace Davida Philippa jezdit budou, další odborové organizace provoz přerušit chtějí. Další odborářský zdroj ČTK ale tvrdí, že metro lze zastavit i bez toho, aby stávkovali strojvedoucí. Odborář zároveň věří, že se ještě podaří strojvedoucí přesvědčit.

Dopravní podnik podle mluvčího Ondřeje Pečeného konkrétní podobu stávky zatím nezná. Vedení podniku už dříve uvedlo, že stávku pokládá za nátlakovou akci s cestujícími jako rukojmími. Například hodinovým výpadkem metra by bylo postiženo podle odhadů asi 100.000 lidí.

Odboráři vládu obviňují z toho, že při současném růstu inflace přijala opatření, jimiž se reálně snížily platy ve školství, zdravotnictví i veřejné sféře. Zdůrazňují, že stávka není zaměřena proti zaměstnavatelům. Ve stejný den jako hodinová výstražná stávka se bude už od rána konat také stávka zdravotníků proti reformám ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). V pondělí 9. června protestovali učitelé, kteří chtěli zavřením škol dosáhnout zvýšení platů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK