"Není žádné přehánění, když řeknu, že kvůli prudkému vzestupu cen ropy, potravin a surovin čelí svět nejtěžší krizi od ropného šoku 70. let," řekl korejský prezident na zasedání na ostrově Čedžu. O víkendu ministři financí skupiny světových mocností G8 upozornili, že razantní růst cen komodit ohrožuje ekonomický růst; s žádným plánem na uklidnění finančních trhů, na nichž se růst cen odehrává, však nepřišli.
Inflace dominovala i dnešní schůzce ASEM. Francouzská ministryně Christine Lagardeová prohlásila, že svět potřebuje vnést větší jasno do tržních mechanismů, které působí na prudký vzestup cen ropy. Francie na schůzce G8 iniciovala, aby Mezinárodní měnový fond (MMF) a Mezinárodní agentura pro energii (IEA) fungování trhu podrobně prozkoumaly.
Vlády a centrální banky teď musí zajistit, aby byly minimalizovány druhotné efekty zvyšování cen potravin a energie, řekl náměstek výkonného ředitele MMF Takatoši Kató. Nárůst cen surovin a energie může vyvolat požadavky na růst mezd, což by však jen vytvořilo inflační spirálu zrychlujícího se cenového růstu.
Představitelé americké centrální banky Fed a Evropské centrální banky se v posledních týdnech začali razantně vyjadřovat proti rostoucí inflaci. Obě instituce daly najevo, že jsou v dohledné době připraveny začít se zvyšováním úrokových sazeb, které by mělo inflaci potlačit. Zvyšování úroků však může vést k dalšímu oslabení ekonomického růstu v době, kdy je ekonomika stále ještě pod tlakem hypoteční a úvěrové krize.
Ministři ASEM vyjádřili přesvědčení, že dlouhodobé vyhlídky globální ekonomiky jsou příznivé, i když nyní převažují rizika v podobě útlumu americké ekonomiky, napětí na úvěrových trzích a rostoucích inflačních tlaků. "Ministři zdůraznili, že Asie i Evropa jsou nyní méně zranitelné a podstatně odolnější vůči prudkým vnějším šokům než před desetiletím," uvádí se v prohlášení ze schůzky.