Cena červencového kontraktu na chicagské burze CBOT vzrostla proti pátku o více než 3,5 na své maximum 7,58 dolaru za bušl. Kontrakt na červenec příštího roku vystoupil na nový rekord 8,07 dolaru. "Myslím, že rozhodně to půjde ještě výš. Žádné zmírnění tlaku není znát na straně poptávky ani nabídky," řekl agentuře Reuters analytik Sudakshina Unnikrishnan z londýnské Barclays Capital.
Tento měsíc již kukuřice zdražila o čtvrtinu a v meziročním srovnání jsou její ceny vyšší o 90 procent. Nová vlna zdražování kukuřice vyvolává obavy z dalšího globálního nárůstu cen potravin. Kukuřice je v řadě světových oblastí základní potravinou i krmivem pro hospodářská zvířata.
Loňský prudký nárůst cen kukuřice předcházel zdražení dalších potravinářských komodit a byl z valné části vyvolán silným vzestupem vládou podporované produkce bioetanolu v USA. Kvůli spotřebě na biopaliva zásoby kukuřice v USA výrazně klesají a Mezinárodní rada pro obilí předpovídá, že do konce příští sezony v srpnu 2009 se sníží na 20 milionů tun z letošních 35 milionů tun.
Spojené státy jsou zdaleka největším světovým producentem kukuřice. Letos této plodině hrozí nebezpečí ze silných dešťů a záplav, které postihly Středozápad včetně hlavního pěstitelského státu Iowy.
Vzrostly rovněž ceny pšenice, protože trh očekává, že prudké zdražení kukuřice povede k nahrazování kukuřičných krmiv jinými obilninami. Pšenice na CBOT stoupla o dvě procenta na téměř devět dolarů za bušl a ceny obilovin rostly i v Evropě.
K růstu cen obilí přispívá i nová vlna nárůstu cen ropy, která se odpoledne dostala na nový rekord těsně pod 140 dolarů za barel. "Sledujeme Chicago a ropu," řekl jeden evropský obchodník.
Cena pšenice v listopadovém kontraktu vzrostla v Paříži o čtyři procenta na 217,50 eura za tunu, nejvýše od počátku dubna. Ceny pšenice jsou však stále výrazně pod rekordy nad 300 eury za tunu z počátku tohoto roku. V jarních měsících pšenici srazily prudce dolů vyhlídky na letošní rekordní světovou sklizeň.