"Jestli si operátoři myslí, že to udělá jejich nabídku více atraktivní, nebudeme to zakazovat. Je jejich rozhodnutím, jak chtějí příchozí hovory zpoplatnit a zda je vůbec chtějí zpoplatnit," řekl novinářům mluvčí Evropské komise Martin Selmayr. Jeho nařízená eurokomisařka Viviane Redingová se v rozhovoru pro deník Financial Times vyjádřila, že celý trh se vyvíjí a není důvod zůstávat u pravidel, která byla stanovena před zhruba deseti lety.
Změna v účtování poplatků za propojení hovoru by znamenalo posun ke schématu, který nyní uplatňují například operátoři ve Spojených státech. Tamní společnosti si ponechají veškeré příjmy, které získají od svých zákazníků, poplatek za propojení je přitom nulový a hovory levnější než v EU. V Evropské unii je situace odlišná. Operátoři jsou součástí složitého systému, který dělí příjmy za propojení hovorů mezi jednotlivé telekomunikační společnosti.
Komise se domnívá, že změna by ulevila operátorům od administrativní zátěže, ušetřila by jim náklady a od zbytečné byrokracie ulevila i národním regulátorům, kteří mají s přepočítáváním poplatků rovněž starosti. Cílem Bruselu je, aby se poplatky za propojování do sítě u mobilních telefonů přiblížily poplatkům, které platí u pevných linek. Zatímco v případě mobilních telefonů poplatky činí až 20 eurocentů (téměř pět korun), v případě pevných linek je to průměrně 0,6 eurocentu (necelých 20 haléřů).
Evropská komise by měla doporučení, která mají vést k nižším poplatkům za propojení, měla představit na konci června.