"Není to o trestání uživatelů přepravy, je to o vyslání varování vládě," řekl Philippe Fournier ze svazu l'Unostra, který zastupuje malé zasilatelské firmy. "(Vláda) musí přijmout svou zodpovědnost," dodal.
Francouzská vláda navrhla určitá podpůrná opatření, například v oblasti daní. Odmítla však požadavek na stanovení fixních cen nafty pro automobilové přepravce, napsala agentura Reuters.
Drahá nafta vyvolává v Evropě protesty již nějaký čas. Několik týdnů protestovali proti rostoucím cenám pohonných hmot francouzští rybáři, ke kterým se připojili jejich kolegové ze Španělska, Belgie, Itálie i Portugalska. Současně demonstrovali řidiči nákladních automobilů hlavně ve Španělsku, ale také v Británii, Nizozemsku a Bulharsku.
Vysoké ceny pohonných hmot se dotýkají i řidičů v Česku. Tuzemští silniční dopravci se proto chtějí sejít s premiérem Mirkem Topolánkem a jednat s ním o možnostech řešení situace. Sdružení Česmad Bohemia chce rovněž vyzvat ÚOHS, aby zdražování nafty u čerpadel prošetřil.
Cena ropy vystoupila na rekordních 139,89 dolaru za barel. Od počátku roku tak zdražila o zhruba 40 procent a její vysoké ceny již začínají dopadat na světovou poptávku.