Za rozpočtové období 2004 až 2006 může Česko podle pravidel EU čerpat peníze ještě do konce letošního roku.
Peníze, které by Česko přečerpalo, by podle Gregora musely jít zpět do Bruselu již z veřejných rozpočtů. Odmítl však komentovat částku, kterou by ČR v takovém případě musela zaplatit. "Bude záležet na tom, jak dopadne kurz za jednotlivé měsíce," podotkl.
Silná měna však podle Gregora nepůsobí jen negativně. "Na druhou stranu nám v některých případech pomohla dočerpat," uvedl ředitel.
Na nebezpečí přečerpání upozornil na pátečním zasedání také Řídící a koordinační výbor, který je nejvyšším koordinačním orgánem dohlížejícím na čerpání a využití prostředků z evropských fondů v ČR. Výbor se za minulé rozpočtové období spíše než nedočerpání prostředků z Bruselu obává právě jejich možného přečerpání kvůli kurzovým rozdílům. Ministerstvo pro místní rozvoj dnes o jednání výboru informovalo v tiskové zprávě.
V současném rozpočtovém období působí silná koruna naopak tak, že objem evropských peněz stále snižuje.
V současném rozpočtovém období pro roky 2007 až 2013 je pro Česko v EU vyčleněno 26,7 miliardy eur, to je podle aktuálního kurzu přibližně 646 miliard korun. Web www.strukturalni-fondy.cz, který spravuje ministerstvo pro místní rozvoj, přitom ještě před nedávnem oznamoval, že ČR může získat 752,7 miliardy korun. Dnes je však již výše peněz, které může republika získat z fondů, uváděná na webu pouze v eurech.
Česká měna dnes dopoledne posilovala k euru i dolaru. Kolem 10:30 se koruna k euru proti pondělnímu závěru obchodovala o čtyři haléře silnější na 24,18 Kč/EUR.