Větrné elektrárny ale na druhou stranu kritizují někteří ekologové, kteří se obávají zásahů do krajinného rázu a ekosystému. S řadou projektů také nesouhlasí lidé, kteří bydlí v místě, či zástupci místních či krajských samospráv.
Při nasazení současných dostupných technologií lze plánovaný výkon zabezpečit asi pětistovkou stožárů. Ty by mohly ročně vyprodukovat asi 2,5 terawatthodiny elektřiny, což jsou zhruba tři procenta veškeré v Česku vyrobené elektrické energie. Nynější podíl dosahuje stěží dvou desetin procenta.
Nově aktualizované větrné mapy ukazují, že nejvíce vhodných lokalit pro výstavbu nových větrníků je v horských pohraničních pásmech Krušných hor a Jeseníků a na Vysočině.
Janeček tvrdí, že výhodou domácích větrných elektráren je pozdější start, modernější stroje totiž pracují s vyšší účinností. Zatímco v Česku dosahuje 26 procent, v sousedním Německu - větrné velmoci - se pohybuje kvůli řadě až dvacetiletých, méně výkonných, větrníků kolem 20 procent. Modernější věže jsou vyšší a mají větší lopatky.
Provozovatel přenosové soustavy se spíše něž domácích větrníků obává německých plánů na nové větrníky u pobřeží Baltského moře. "Při současných pravidlech je připojení výkonu 500 megawattů v možnostech elektrizační soustavy," řekl Marián Belyuš ze sekce strategie ČEPS. Dá se podle něj zvládnout i více, bude ale třeba změnit některá pravidla připojování.
Problémy mohou nastat v případě větších větrných parků v místech, kde není dostatečně zajištěno vyvedení výkonu do přenosové nebo distribuční soustavy. Postavit zbrusu nové vedení je poměrně komplikovaný proces, linky se navíc nyní spíše budují v místech spotřeby, třeba na severu Moravy. ČEPS proto založil expertní skupinu, kde o problematice větrných elektráren s provozovateli jedná.
Současný zájem investorů o investice do větrníků nastartovalo před více než třemi lety stanovení garantované výkupní ceny, která je asi o polovinu vyšší než u elektřiny z klasických zdrojů. Janeček ale tvrdí, že do roku 2012 se kvůli rychlejšímu zdražování silové elektřiny ceny srovnají.
Větrné parky chce stavět například skupina ČEZ či J&T, své plány již oznámila i řada menších investorů.