Úroky na bankovních kontech ale podle listu v průměru činí jen 1,3 procenta ročně a běžné účty vydělávají ještě o polovinu méně. Proti růstu se navíc lidé v Česku v podstatě nemohou bránit, protože kvůli světové finanční krizi klesají ceny akcií a akciové fondy jsou od začátku roku v minusu vesměs přes deset procent. Penzijní fondy letos za celý rok vydělají stěží přes tři procenta, doplňují HN.
Jedinou možností, jak zhodnotit peníze, je podle deníku riskovat. Makléřské společnosti třeba nabízejí čím dál víc produktů zaměřených na investice do surovin, a to i menším střadatelům. Ceny ropy stouply od začátku roku v dolarech o 45 procent, rychle rostou i ceny potravin, uhlí nebo vzácných kovů.
Růst cen energií, vyvolaný z části spekulacemi a zčásti skutečnou poptávkou bohatnoucí Číny a Indie, je jedním z hlavních důvodů vysoké inflace. Dalším jsou zdražující potraviny, ale i vládní reforma. Podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla si vláda nemohla z tohoto pohledu vybrat pro svůj reformní balík horší rok než letošní.
"Kdyby byla inflace nulová, ušetřili by Češi letos na nákupech přibližně 60 miliard," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.