"Jediným bodem jednání bude informace ministra zemědělství o aktuální situaci v LČR. Na termínu i obsahu jednání se dohodlo vedení zemědělského výboru napříč politickým spektrem," uvedl ve zprávě zaslané ČTK Hašek.
Celý spor se týká likvidace škod po vichřici Emma. V postižených oblastech totiž LČR vyhlásily malé tendry a na každé území přizvaly tři firmy podle vlastního výběru, přičemž jiné společnosti se soutěže nemohly zúčastnit. Vítězi vzešlému z uzavřeného tendru na zpracování kalamity potom státní podnik podle prezidenta ČAPLH Pavla Indry garantuje podstatně nižší cenu, za niž může nakupovat vytěžení státní dřevo, než jaká byla stanovena loni na podzim v původním střednědobém tendru na lesnické práce. ČAPLH vypočítala, že stát kvůli tomu již přišel o čtvrt miliardy korun.
Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) ale kritizované zakázky na odklízení kalamitního dřeva byly přiděleny podle zákona a nelze je srovnávat se střednědobými tendry na lesnické práce, protože prioritou bylo rychlé vytěžení padlých stromů. Gandalovič podá na ČAPLH žalobu, ve které bude žádat omluvu a odškodné pět milionů korun. Asociace totiž uvedla, že ministr pomáhá při tunelování LČR. "Jsem připraven podat trestní oznámení pro pomluvu osobně na pana Indru, neboť za taková nařčení musí nést odpovědnost," uvedl Gandalovič.
Obvinění ze zvýhodňování některých firem při přidělování zakázek na zpracování následků kalamity dnes odmítl také generální ředitel LČR Jiří Novák. Podle něj byly tyto tendry vyhlášeny v nejvíce postižených regionech na objem dřevní hmoty, který přesahoval projektovaný roční objem nahodilé těžby. "Není možné slučovat podzimní tendry a tato jednací řízení bez uveřejnění (JŘBU). Jedná se o dvě různé soutěže," uvedl Novák, podle kterého je cena stanovena v JŘBU jiná než v podzimních tendrech. "Ceny se liší, protože vycházejí z jiných objektivních podmínek," řekl.
Za nesmyslnou označil Novák informaci, že kvůli kalamitním zakázkám přišel stát o zhruba čtvrt miliardy korun. "Naopak LČR díky JŘBU zabránily daleko větším škodám, které by vznikly, pokud by kalamita nebyla včas zpracována a kůrovec se masivně rozšířil. Ekonomická škoda způsobená poničením dřevní hmoty kůrovcem by mohla dosáhnout jen na majetku Lesů ČR více než půl miliardy korun," podotkl Novák.
Kvůli údajné diskriminaci a korupci při zadávání veřejných zakázek na odklízení kalamitního dřeva podnikem LČR bude největší tuzemská dřevařská společnost CE WOOD v mezinárodní arbitráži žádat od státu kolem 2,5 miliardy korun. Novák ale tvrdí, že v případě zakázek zadávaných v režimu JŘBU může státní podnik oslovit jakéhokoliv dodavatele a LČR postupovaly podle zákona. Osloveny podle Nováka byly zejména ty firmy, které v dané lokalitě v minulosti pracovaly a dobře ji znaly. Novák upozornil, že vybrány byly společnosti, které nabídly nejvýhodnější ceny. Podle Gandaloviče byly v těchto řízeních vždy osloveny nejméně tři firmy.