V roce 1990 činil objem emisí za Českou republiku 194,2 milionu tun oxidu uhličitého, v roce 2006, z kterého má Evropská komise poslední údaje, to bylo 148,2 milionu tun CO2.
Hnutí DUHA však upozorňuje, že za předloňský rok připadá v České republice 14,5 tuny oxidu uhličitého na obyvatele. Nelichotivé první místo v tomto případě připadá Lucembursku, kde je to téměř 30 tun, na druhém místě je Irsko a na třetím Finsko. Nejméně emisí v přepočtu na obyvatele připadá na Lotyšsko, je to pět tun.
"Česká čísla jsou alarmující," uvedl programový ředitel Hnutí DUHA Vojtěch Kotecký. Vláda podle něho musí přijít s konkrétními kroky, které také v Česku rozhýbou inovace a investice do čistých technologií. "Prvním úkolem by měl být nový zákon o teple z obnovitelných zdrojů, který pomůže investicím do zelené energetiky," prohlásil Koutecký a dodal, že Česká republika také potřebuje legislativu, která na příštích několik desetiletí krok po kroku rozvrhne, jak budou emise skleníkových plynů klesat.
Evropská unie se často označuje za jednoho z hlavních bojovníků proti změnám klimatu. Loni si mimo jiné dala za cíl snížit emise oxidu uhličitého do roku 2020 v porovnání se stavem v roce 1990.