"Pro oddalování neexistuje žádná výmluva," uvedl Bush v prohlášení, z něhož cituje agentura AP. Bush má do konce funkčního období jen pár měsíců, opozičním demokratům ale připomněl, že bojkotují jeho energetickou politiku a nesou část viny na rekordním růstu cen pohonných hmot v USA.
Ceny benzinu se ve Spojených státech rychle zvyšují a galon (zhruba 3,79 litru) stojí už více než čtyři dolary (téměř 17 Kč za litr). Za nižší cenou benzinu v USA proti Evropě je hlavně odlišný způsob zdanění.
"Rodiny po celé naší zemi hledí směrem k Washingtonu a očekávají nějakou odezvu," řekl Bush. Zahájení těžby podle něj sice nějaký čas potrvá, v konečném důsledku se ale těžba projeví tím, že vzroste tlak na pokles cen ropy.
Pokud by ropné společnosti mohly obnovit těžbu z příbřežních vrtů, mohly by si Spojené státy časem takto zajistit až 18 milionů barelů. Celkem nyní Spojené státy potřebují přes 20 milionů barelů ropy denně a zhruba polovinu musejí dovážet.
Těžbě z příbřežních oblastí nyní brání dva zákazy. Jeden zavedl Kongres a druhý je z vládního příkazu. Bush vládní příkaz prozatím neruší a chce, aby první krok učinil právě Kongres.