Zpevňování měny z posledních týdnů podle ekonomů není podloženo makroekonomickými daty a stojí za ním spekulativní motivy. Analytici soudí, že koruna své zisky časem zkoriguje a vrátí se k 25 korunám za euro. Nevylučují ale, že některý velký hráč bude potřebovat ještě více nakupovat korunu, a ta z toho důvodu ještě více posílí.
"Pokud koruna nezkoriguje, ekonomika za to zaplatí nižším růstem. To ale neznamená, že krátkodobě nemůžeme vidět další rekordy a spekulace na další posílení koruny," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.
Vladimír Pikora z Next Finance připomněl, že za poslední rok koruna posílila o 16,5 procenta a za poslední měsíc o 4,8 procenta. Koruna je velmi překoupená, uvedl. "Za daných okolností je překvapivé, že se stále neozvala centrální banka, která musí vidět, že současný kurz je jen bublinou, která musí dříve či později splasknout," dodal.
Analytici již před časem upozornili, že posilování koruny na rekordní maxima k euru je taženo hlavně spekulacemi investorů a nemá racionální opodstatnění. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka to zvyšuje rizika pro českou ekonomiku, především v oblasti zahraničního obchodu. "Silná koruna je také klíčovým argumentem proti zvyšování úrokových sazeb, poslední vývoj její význam jen zvyšuje," uvedl.
Díky posílení koruny k euru si dnes česká měna polepšila i proti dolaru. Eurodolar zůstal během dne relativně klidný i kvůli tomu, že nepřišly žádné důležité zprávy.
Silný kurz české koruny má negativní dopad především na exportéry, naopak zlevňuje dovozy zboží ze zahraničí. Silná měna zlevňuje také pobyty českých občanů v zahraničí.