Současně exportéři vyzvali ministerstvo průmyslu a obchodu, aby uplatnilo většinový podíl státu ve společnosti ČEZ a stabilizovalo ceny elektřiny. Ministerstvo financí asociace vyzvala k práci na snížení firemních daní a snížení spotřební daně u pohonných hmot.
"Jsou to věci, které exportérům pomohou přežít," řekl Grund. Dodal, že snížením úrokové sazby by ČNB zároveň naznačila, že současná inflace je především jednostranným důsledkem vládních reforem.
Úrokové sazby změnila bankovní rada ČNB naposledy na počátku února, a to o čtvrt procentního bodu vzhůru. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je nyní 3,75 procenta.
Posilování koruny, které vůči euru za poslední rok činí přes 15 procent, je podle Grunda výsledkem spekulací na devizovém trhu, a ne odrazem stavu české ekonomiky. Exportéři tvrdí, že se kurz koruny zcela vymkl kontrole a hrozí ztráta konkurenceschopnosti českých výrobců a jejich krachy.
Koruna dnes dopoledne posílila na nové maximum vůči dolaru na 15,40 Kč/USD. K euru česká měna zaznamenala rekord ve středu na úrovni 23,92 Kč/EUR. Analytici se s exportéry shodují v tom, že zpevňování měny z posledních týdnů není podloženo makroekonomickými daty a stojí za ním spekulativní motivy. Ekonomové soudí, že koruna své zisky časem zkoriguje a vrátí se na úrovně kolem 25 Kč/EUR. Nevylučují ale, že některý velký hráč bude potřebovat ještě více nakupovat korunu, a ta z toho důvodu ještě více posílí.