Dopad světové finanční krize se projevuje zejména zvýšenou opatrností bank při poskytování úvěrů. Investoři se podle prezidentky ARTM Zdeňky Klapalové zaměřují spíše na projekty se stabilním výnosem. "Spekulativní kapitál Českou republiku pomalu opouští," uvedla.
Pozici dlouhodobě nejstabilnější části realitního trhu si nadále podrží trh s byty. Bude sice přibývat projektů v regionech, dominovat však podle studie bude dále především výstavba rodinných domů. Nové byty budou mít nejčastěji plochu do 100 metrů čtverečních. Prodejní ceny budou nadále kopírovat vývoj ekonomiky. Určující pro vývoj cen budou podle Trend Reportu příjmy domácností a výše bankovních úroků.
Na konci roku 2007 bylo zprivatizováno v průměru již 65 procent bytového fondu obcí. Po roce 2015 zůstane obcím už asi jen 23 procent původních bytů, odhaduje Trend Report. Dopad privatizace bytů na trh je podle Jiřího Pácala ze společnosti Central Europe Holding přitom větší než celá developerská výstavba. To však prý zároveň není vždy pozitivní, protože masová privatizace deformovala trh s byty. "I přes regulační snahy veřejné sféry se jednotky prodávané za zlomky komerční ceny nezřídka obratem dostávají k investorům za již tržní sumy," uvedli autoři výzkumu.
V metropoli se loňský rok nesl ve znamení stagnace tržního nájemného. U méně kvalitních, a naopak u luxusních bytů nájmy dokonce klesly. Nejvíce se naopak nájemné zvýšilo na Ostravsku, u menších bytů až o 20 procent. Proces deregulace nájemného podle Pácala povede k tomu, že se tržní a regulované nájemné setká asi někde uprostřed současných hodnot. Mimo trh zůstává v republice kvůli regulaci údajně stále ještě zhruba 17 procent všech bytů.
Na trh přijde během letošního a příštího roku rekordní množství nových kanceláří. "Bude zajímavé sledovat, jak se s tímto trhem developeři poperou," řekl na tiskové konferenci Jan Kratochvíl z realitní poradenské společnosti Knight Frank. Minulý rok byla míra neobsazenosti kanceláří nejnižší od roku 1998. Růst nabídky však však podle Trend Reportu bude pravděpodobně znamenat, že míra neobsazenosti kancelářských prostor poroste.
Přesun těžiště z největších měst do měst střední velikostí probíhá stejně jako u kanceláří také v případě budování maloobchodních center. Jejich plocha podle Tomáše Drtiny ze společnosti Incoma Research rostla v minulých letech dvakrát rychleji než kupní síla obyvatelstva. "Znamená to rostoucí napětí na trhu," podotkl. "Vedle úspěšných center máme i centra, která se potýkají s malou návštěvností," dodal.
Dynamický byl loňský rok také pro trh průmyslových nemovitostí. V roce 2007 se pronajalo až 870.000 metrů čtverečních skladových ploch, meziročně to byl nárůst o 43 procent. Neobsazenost moderních skladů ale zároveň stoupla na devět procent.
Přestože podle autorů studie nadále převládá výstavba průmyslových areálů na spekulativní bázi, kdy developer nemá předem jistého nájemce, roste prý počet případů, kdy se investor rozhodne zastavit skladový projekt v určité části realizace a čeká na konkrétního zákazníka.
Za prvních pět měsíců letošního roku se podle realitní poradenské společnosti King Sturge investice do českých komerčních nemovitostí propadly o 56 procent na hodnotu 340 milionů eur (přibližně 8,4 miliardy korun).