Problematiku zadávání veřejných zakázek upravují dva zákony - zákon o zadávání veřejných zakázek a zákon koncesní. Oba vstoupily v platnost v roce 2006. V současné době ministerstvo připravuje jejich novelu.
Důvody novelizace těchto zákonů vyplývají z nutnosti zapracovat novou směrnici Evropské komise a Evropského parlamentu o dohledu, která bude upravovat přezkumná řízení ve veřejných zakázkách. "Druhým důvodem, který s tím úzce souvisí, je, že po pár letech účinnosti využíváme šance k úpravě určitých ustanovení vedoucích ke zjednodušení celého procesu, k odbourání různých formálních náležitostí, které zatěžují celý proces zadávání veřejných zakázek," uvedl ředitel sekce legislativně právní MMR Jan Sixta.
Jedním z nejdiskutovanějších bodů připravované novelizace bude zřejmě úprava tzv. prahových hodnot, což jsou limity veřejných zakázek. Pokud hodnota zakázky přesáhne dva miliony Kč, nebo šest milionů korun u stavebních zakázek, musí zadavatel automaticky vyhlásit veřejnou soutěž. Podle zástupců ministerstva vyšší limity sice sníží administrativní náročnost, ale zároveň sníží transparentnost. Konečné limity by měly vzejít z diskuze a vnějšího připomínkového řízení.
Organizace Transparency International, která monitoruje korupci ve státní správě, se zasazuje o nižší limity. "V průměru se přes tento typ zakázek, podle informací poskytnutých zadavateli, zadává kolem 50 procent všech zakázek. Transparency International proto doporučuje snížení limitu až na jeden milion korun bez ohledu na typ veřejné zakázky (tj. včetně stavebních prací). U zakázek velkého rozsahu, které se pohybují v řádech miliard, by se měla dát celá dokumentace veřejné zakázky k posouzení ÚOHS, zabránilo by se tak řadě spekulací," uvedla Eliška Císařová z Transparency International.
Náklady spojené s novelizací odhaduje ministerstvo asi na deset milionů až 30 milionů Kč. Náklady budou spojeny zejména se školením zadavatelů i dodavatelů veřejných zakázek, aktualizací metodik a e-learningových programů. Ministerstvo na druhou stranu po vstoupení novely v platnost očekává úspory finančních prostředků z veřejných rozpočtů v rozsahu dvou až pěti procent velikosti trhu veřejných zakázek, tj. asi 11 miliard až 28 miliard Kč.
V současné době se pracuje na koncové legislativní úpravě. K projednání do vlády by měla novela jít na podzim tohoto roku.