Barroso: Státy EU mohou krátit neočekávané zisky společností

20.06.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 20. června (zpravodaj ČTK) - Členské státy Evropské unie mohou dodatečně zdanit neočekávané zisky ropných společností, které vydělávají na rekordních cenách ropy. Novinářům to dnes na summitu EU v Bruselu řekl předseda Evropské komise José Barroso.

"Země (členské státy EU) mohou, jestli chtějí, nějak zdanit neočekávané zisky energetických společností," uvedl s tím, že zároveň mohou snižovat spotřební daně u energetických produktů. Celoevropské řešení současné situace, kdy roste tlak na politiky od zemědělců, dopravců a dalších, pro něž vysoké ceny znamenají podstatně vyšší náklady, ovšem není v dohlednu.

Lídři členských států EU se na summitu v Bruselu dohodli, že Evropská komise vypracuje v září zprávu, kde nastíní všechna možná řešení. Evropští státníci by si z nich měli vybrat na neformální vrcholné schůzce v říjnu.

Podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho je stále ve hře i návrh na pozastavení výběru daně z přidané hodnoty u pohonných hmot, za nímž stojí právě nejvýše postavený muž Francie. Barroso prý Sarkozymu přislíbil, že komise bude ve své zprávě počítat i s možností pozastavení výběru DPH. Otázkou ovšem zůstává, jak by na takový návrh zareagovaly ostatní země, protože v daňových otázkách je v unii třeba jednomyslný souhlas.

Jakékoliv změny DPH již odmítlo několik zemí, v čele s Německem. "Z našeho pohledu bychom se měli vyvarovat jakékoliv finanční intervence, o které se diskutuje pořád dokola," řekla několik hodin před začátkem schůzky německá kancléřka Angela Merkelová, která se však na samotném summitu k této otázce ještě nevyjádřila. Státníci se totiž rozhodli, že v této diskusi budou pokračovat i dnes, kdy vrcholná schůzka pokračuje.

Evropskou unii k zásahu proti rekordním cenám v poslední době nutí především zemědělci, dopravci a rybáři, kteří jejich dopady pociťují velmi silně. Například ve středu na protest proti rostoucím nákladům Brusel zablokovaly stovky traktorů, nákladních vozidel a taxikářů. Demonstruje se i v dalších evropských zemích, například ve Španělsku či Francii.

"Produkce už nestačí držet krok s rostoucí poptávkou, která je výsledkem stlačených cen komodit a nedostatku investic v zemědělství," uvedlo jedno z největších evropských zemědělských sdružení COPA-COGECA. Podle zástupců sdružení evropské reformy vystavily zemědělce největší nejistotě za posledních 50 let.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK