"Nechci bankéřům nic diktovat. Nicméně se domnívám, že zvyšování úroků vyvolalo spekulativní nákupy koruny, což v jejím důsledku českou měnu posílilo," říká Grund. Podle něj se úroky zvyšují v důsledku inflace, kterou způsobila reforma. "Myslím, že by českým podnikům pomohlo snížit úrokové sazby o 0,25 procentního bodu," uvedl.
Česká koruna stále posiluje, tento týden se dostala za hranici 24 korun za euro, rekord pokořila i vůči dolaru. Exportéry tento vývoj poškozuje, protože zdražuje jejich zboží v zahraničí.
Sílící koruna za posledních pět let podle Aktuálně.cz ukončila podnikání ve stovce firem. "Za pět let například z textilního průmyslu odešlo více jak 100 tisíc lidí. Problémy však mají i výrobci skla, nebo podnikatelé ve strojírenství," řekl Grund. "Naše analýzy ukázaly, že se kvůli sílící koruně naše příjmy snížily o 5,5 procenta," dodal. Grund je majitelem stejnojmenné společnosti, která vyrábí koupelnové textilie.
České výrobce ale poškozuje ve vztahu ke kurzu koruny i import. "Zahraniční výrobci si mohou díky drahé koruně dovolit výraznou řadu slev na zboží, přicházející na český trh. To my si dovolit nemůžeme," řekl Grund.
Analytik Vladimír Pikora z Next Finance již dříve uvedl, že za poslední rok koruna posílila o 16,5 procenta a za poslední měsíc o 4,8 procenta. "Za daných okolností je překvapivé, že se stále neozvala centrální banka, která musí vidět, že současný kurz je jen bublinou, která musí dříve či později splasknout," dodal Pikora.