Změna zasáhla také výši odstupného od smluv na byty s regulovaným nájmem. "Výši odstupného nyní lze velmi snadno spočítat a rozhodně již nedosahuje hodnot obvyklých ještě před několika málo lety," vysvětlil Hájek.
Atraktivnější podle odborníka budou v regulované části trhu nadále obecní byty, protože se u nich nepředpokládá, že v jejich případě nájemné poroste o nejvyšší možné hodnoty. "Zvláštní kapitolu pak představují byty, které mají být zahrnuty do privatizace bytového fondu, neboť zde je ekonomická přitažlivost transakce vysoká," podotkl Hájek.
Pokračující deregulace nájemného vede podle nové studie Trend Report 2008, kterou vydala Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), k tlaku na stagnaci či dokonce pokles tržního nájemného. Nejcitelnější byl údajně tento trend v Praze, kde se loňský rok nesl ve znamení stagnace smluvního nájemného. V panelových domech na okrajích metropole prý nájmy dokonce mírně poklesly.
"ARTN může zodpovědně prohlásit, že nájemní bydlení nepotvrdilo spekulace ohledně razantního zvýšení nájemného bytů v důsledku jeho deregulace," uvedli autoři studie. Skutečná výše nájemného bude podle nich zřejmá až po dokončení deregulace.
"Lze očekávat, že s postupující deregulací, to je s růstem regulovaných nájmů, budou regulované byty nájemci uvolňovány, protože setrvání v nájemním vztahu již pro ně nebude ekonomicky zajímavé," uvedl Hájek. Půjde prý například o nelegálně pronajímané byty, kdy pro pronajímatele získaný rozdíl mezi regulovaným a tržním nájmem již nebude tolik atraktivní. Další kategorii uvolněných bytů budou podle Hájka tvořit například větší byty obývané seniory, kteří budou nuceni hledat si lacinější bydlení.
Odborník však zároveň upozorňuje na úskalí deregulace. "Zvyšování nájemného může být velmi tíživé pro nízko příjmové skupiny obyvatelstva, pro které nebude řešením ani přestěhování do menšího bytu nebo méně žádané lokality," řekl Hájek. "V těchto případech by měl zasáhnout stát v rámci systému sociální podpory," dodal.
Záměrem deregulace nájemného je přiblížit se ke stavu, kdy roční nájemné bude činit pět procent z tržní ceny bytu. Regulované nájemné se tak podle Trend Reportu nejvíce zvyšuje například v Praze, ve středních Čechách, v Hradci Králové nebo v Brně. Zanedbatelný prostor pro zvyšování nájmů je prý potom například v severních Čechách, v Moravskoslezském kraji nebo na Jablonecku či Karlovarsku.