Frait: ČNB preferuje nejdříve reformy a poté až euro

23.06.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 23. června (ČTK) - Česká národní banka upřednostňuje nejdříve provedení potřebných ekonomických reforem a poté až následně přijetí eura. Na konferenci k přijetí eura to uvedl náměstek ČNB pro finanční stabilitu Jan Frait s tím, že na rozhodnutí o stanovení termínu přijetí eura je zatím dostatek času.

"ČNB preferuje strategii - reformovat, konvergovat a pak přijmout euro. Mělo by tak být, když ekonomika bude sladěna (pozn. - s eurozónou) a přechod bude velmi hladkým procesem, aniž by se změnily charakteristiky ekonomiky," uvedl Frait.

Alternativou k tomuto scénáři je podle něj opačná cesta - přijetí eura, následně "vynucené" reformy a poté přiblížení ekonomik.

Centrální banka zároveň ovšem podle Fraita uznává, že přijetí eura je především politické rozhodnutí a jako takové jej bude respektovat.

"Euro je primárně politické rozhodnutí a ČNB je bude naplňovat. V současnosti takové rozhodnutí nemáme a jsme zřejmě od něj daleko," uvedl Frait. Důvodem je podle něj i fakt, že veřejnost neklade velký důraz na přijetí eura. "Neměli bychom také vytvářet atmosféru, že je to rozhodnutí nutné. Zatím máme dostatek času," dodal.

Stanovisko centrální banky je tak shodné s postojem současné vlády, která prozatím termín přijetí eura odmítá stanovit. Podle prohlášení premiéra Mirka Topolánka z počátku dubna přijme země euro ve chvíli, kdy to bude výhodné pro ekonomiku a pro občany. Předtím je nutné provést řadu reforem, včetně penzijního a zdravotního sytému. Opoziční sociální demokraté chtějí podle svých prohlášení přijmout euro co nejdříve.

"Stanovení termínu je velmi důležitá věc," uvedl dnes místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vyloučeny jsou podle něj technicky již všechny termíny do roku 2012. "Prvním technickým realizovatelným termínem je 2013 a nejpravděpodobnějším je 2014," uvedl.

Důležitá bude podle Sobotky slovenská zkušenost. Slováci totiž začnou eurem platit od příštího roku. "Zkušenost Slováků se přelije i do nálad české společnosti a jejich postoji k euru. Pokud se dobře s přechodem vyrovná slovenská ekonomika, bude i česká veřejnost optimističtěji nahlížet na přijetí eura," dodal.

I podle makroekonomického analytika ČSOB Tomáše Sedláčka by neměla ČR s přijetím eura otálet. Česká republika je totiž velmi otevřenou ekonomikou, navíc investoři upřednostňují země s eurem. "České ekonomice nikdy neslušelo, když měla bariéry směrem na západ," uvedl dnes Sedláček. Navíc je ČR na prvním místě co se týče objemu dováženého zboží ze zemí EU a na třetím místě za Slovenskem a Lucemburskem jako exportér do zemí EU.

Před ČR se podle Sedláčka snaží přijmout euro i nové členské země jako je Bulharsko a možná i Rumunsko. V roce 2012 by chtělo přejít na euro Polsko nebo Bulharsko; Litva nebo Estonsko dokonce chystají vstup v roce 2011. Naopak Rumunsko nebo Maďarsko se připravují na rok 2014. "Maďaři jsou přitom jediní, kteří neplní ani jedno maastrichtské kritérium," dodal. Česko přitom plní většinu z nich, přechodně pouze neplní inflační kritérium.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK