Zpráva o vlivu spekulantů na ceny ropy bude do poloviny září

23.06.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 23. června (ČTK) - Zpráva o vlivu spekulantů na růst cen ropy, po které ve Spojených státech volají někteří politici, by měla být hotová do poloviny září. Řekl to dnes šéf Komise pro obchodování termínových kontraktů na komodity (CFTC) Walter Lukken. CFTC teď vliv spekulantů zkoumá a výsledek za tři měsíce předloží Kongresu.

Jeden z podvýborů americké Sněmovny reprezentantů sdělil, že má poznatky o výrazném růstu vlivu spekulantů na celý energetický komplex, tedy nejen na ropu. CFTC prověřuje hlavně indexové fondy, jež sázejí na komodity a u nichž existuje podezření na manipulaci.

Podle demokratického člena Sněmovny reprezentantů Barta Stupaka, který předsedá příslušnému podvýboru, se spekulanti na komoditní burze Nymex v New Yorku podílejí na celkových objemech obchodů ze 71 procent. V roce 2000 to podle něj bylo jen asi 37 procent.

"Zmocnili se obchodů na termínových trzích spekulanti? Uvědomme si, že nadměrná spekulace na komoditních trzích má zničující dopady u čerpacích stanic, což se pak promítá do celé ekonomiky," řekl Stupak, jehož citovala agentura Reuters.

V podezření jsou ale i další velcí investoři, především hedgeové fondy a další institucionální investoři s velkými objemy peněz. Mezi ně patří například i některé penzijní fondy. Podezření na manipulaci se netýká pouze energií, ale i dalších komodit, jako jsou obiloviny.

V zájmu lepšího porozumění indexových obchodů a jejích dopadů na ceny komise CFTC podle Lukkena požádala dealery, aby poskytli podrobné informace o těchto transakcích. Až tyto informace vyhodnotí, výsledky sdělí Kongresu, a to do 15. září. Komisi zajímá hlavně rozsah tohoto typu obchodů, ale také doporučení, jak fungování trhu zlepšit.

Komentář šéfa CFTC přichází pouhý den potom, co Saúdská Arábie označila spekulanty za primární příčinu vysokých cen ropy. Cenami a situací na trhu se v neděli v saúdské Džiddě zabývala schůzka producentů a spotřebitelů ropy. Schůzku svolala právě Saúdská Arábie, konkrétní řešení, jak ceny ropy snížit, ale schůzka nepřinesla.

Názory na vliv spekulantů se ale různí. Například administrativa prezidenta George Bushe vidí za silným růstem cen ropy hlavně obavy z toho, že růst těžby nebude držet krok s růstem poptávky po ropě. Už teď je přitom rovnováha mezi nabídkou a poptávkou velmi křehká, takže s cenami dokáže bez problémů zahýbat i vypjatá geopolitická situace.

Poptávku po ropě vytrvale zvyšují nové tržní ekonomiky, především Indie a Čína. V těchto zemích se zvyšuje domácí poptávka a roste životní úroveň, takže ruku v ruce s tímto vývojem jde i vyšší poptávka po ropě. Ekonomika v těchto zemích navíc roste rychleji než hospodářství vyspělých zemí.

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate, která je považována za referenční kontrakt, se v polovině června vyšplhala těsně ke 140 dolarům za barel. Od začátku roku je cena vyšší asi o 40 procent a za rok vzrostla asi na dvojnásobek, což si vyžádalo v některých zemích velké protesty.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK