OMV, který částečně patří rakouskému státu, již vlastní 20,2 procenta maďarské skupiny. Podnik předložil nabídku na převzetí MOL za 20 miliard dolarů, ale MOL to odmítl a označil nabídku za nepřátelskou. Patová situace trvá od loňského léta, kdy OMV poprvé naznačil svůj akviziční záměr.
Rakouský podnik se chce s maďarským spojit proto, aby odolal tlakům na konsolidaci od velkých ruských a západních ropných společností. OMV opakuje, že spojením s MOL by se zlepšila samostatná pozice obou. MOL ale namítá, že je nabídka pro jeho akcionáře ztrátová, napsala agentura Reuters.
MOL chce spolupracovat s českou elektrárenskou skupinou ČEZ; budou investovat do plynových elektráren ve čtyřech zemích ve střední a jihovýchodní Evropě. Jde o Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko a Slovinsko. Jejich společný podnik již schválily antimonopolní úřady i EK.
Součástí spolupráce obou firem byla rovněž dohoda, že ČEZ získá sedm procent akcií MOL za zhruba 11 miliard korun. Transakce se uskutečnila koncem ledna letošního roku. ČEZ ale již dříve odmítl, že by koupí podílu v MOL maďarské firmě pomáhal v jejím boji s OMV.