Tempo růstu počtu bohatých v Česku je opět vyšší než v předchozích letech. Předloni stoupl počet dolarových milionářů o 12,6 procenta a v roce 2005 o 10,6 procenta. Celosvětově se počet velmi bohatých zvýšil loni o šest procent na 10,1 milionu osob, jejich celkové bohatství vzrostlo o 9,4 procenta na 40,7 bilionu dolarů.
Počet takzvaných ultra-bohatých osob s majetkem přes 30 milionů dolarů vzrostl téměř o devět procent na 103.000. "Nejrychleji rostlo bohatství díky znatelnému ekonomickému růstu v Brazílii, Indii, Číně a Rusku," uvedl šéf finančních služeb společnosti Capgemini Jiří Briford.
V souvislosti s problémy na světových trzích v loňském roce se změnila i struktura investic boháčů. "Bohatí investoři se přesunuli k bezpečnějším investicím," uvedl Briford. Poklesla podle něj popularita alternativních investic, naopak je znatelný přesun majetku do bankovních vkladů a cenných papírů s pevným výnosem.
Studie rovněž zaznamenala pokles podílu realitních investic. Stále ovšem celosvětově mají boháči třetinu majetku v akciích, v hotovosti drží 17 procent majetku. "Zatímco investoři z Ameriky loni volili instrumenty s pevným výnosem, Asiaté a Evropané volili zejména hotovost a vklady," dodal Briford.
V následujících letech by bohatství dolarových milionářů mělo růst v průměru o 7,7 procenta ročně až na 59 bilionů amerických dolarů v roce 2012. Nejvíce podporuje růst bohatství vývoj v Africe, na Středním Východě a v Latinské Americe.
Milionáři se podle náměstka generální ředitele Komerční banky Vladimíra Jeřábka rekrutují v posledních letech především z řad podnikatelů, kteří prodali nebo opustili své firmy. "Tato skupina roste nejdynamičtěji a trend nadále pokračuje," uvedl. Mezi další velkou skupinu milionářů patří manažeři a odborníci velkých nadnárodních firem působících v ČR.
Studie World Wealth Report neuvádí jména konkrétních bohatých lidí. Do jejich bohatství zahrnuje pouze investiční majetek, nezapočítává tak nemovitosti, ve kterých tito lidé bydlí. K počtu dolarových milionářů studie dospěla sledováním dostupných informací od statistických úřadů, bank, z kapitálových trhů a vývoje jednotlivých ekonomik.