ČSSD opět neuspěla s pokusem vrátit sazbu DPH na pět procent

25.06.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 25. června (ČTK) - Sociální demokracie opět neuspěla s pokusem vrátit sníženou sazbu daně z přidané hodnoty na pět procent, kde byla až do konce loňského roku. Sněmovna v závěrečném čtení odmítla pozměňovací návrh stínového ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotky, který tak chtěl mimo jiné zmírnit nárůst spotřebitelských cen. Opozice byla pro snížení sazby, koalice proti. Návrh měl platit od příštího ledna.

Se stejným návrhem ČSSD ve sněmovně neuspěla již koncem ledna. Sobotka současně navrhl, aby stát nepřišel o peníze, ponechat sazbu daně z příjmu firem na 21 procentech. Od snížení dolní sazby si sliboval například pokles cen potravin, léků, bydlení nebo veřejné dopravy.

Ministr financí Miroslav Kalousek s tímto návrhem zásadně nesouhlasil. Podle něj představuje návrh dokonce dva kroky zpátky a mění nejen sazbu, ale i vládní politiku sbližování sazeb daně z přidané hodnoty.

S původně technickou novelou zákona o dani z přidané hodnoty, která se sazeb vůbec netýkala, přišla do sněmovny vláda. Z části slaďuje český zákon s předpisy EU a opravuje některá ustanovení současného zákona. Novela také podle zpravodaje Petra Rafaje (ČSSD) ruší osvobození od DPH u odborů nebo církví a podobných organizací z jejich ekonomické činnosti.

Poslanci v rámci projednávání této daňové novely neschválili změnu atomového zákona. Poslanec Zdeněk Prosek (ODS) navrhl zvýšit horní limit pro odškodnění, které mohou v případě havárie vyplatit v občanskoprávních sporech provozovatelé jaderných zařízení. Nově by se měl zvýšit ze šesti na 7,8 miliardy korun. Jak upozornil zpravodaj rozpočtového výboru Alfréd Michalík (ČSSD), jde o typický přílepek. Nelíbilo se to ani ministru Kalouskovi.

Sněmovna nepřijala ani návrh Jany Rybínové (ODS), která chtěla rozšířit osvobození od daně pro všechny žáky mezinárodních základních škol v České republice, na kterých se platí školné. Jde o školy nezapsané ve školském rejstříku, v nichž ministr školství povolil plnění povinné školní docházky. Ti žáci, kteří takovou školu navštěvují v rámci povinné školní docházky, mají školné osvobozené od daně. Naproti tomu děti cizinců, na které se povinná školní docházka podle školského zákona nevztahuje, by měly školné vyšší o daň z přidané hodnoty. Podle poslankyně je současná právní úprava v rozporu nejen se školským zákonem, ale i s právem Evropských společenství.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK