Minimální spotřební daň v EU je 302 eur na 1000 litrů nafty a vypočítává se podle kurzu eura v říjnu. Protože česká koruna od podzimu posílila, platí nyní čeští motoristé více, než by mohli, a to zhruba o 1,50 Kč až o dvě koruny na litr. Nejvyšší daň podle Felixe platí právě silniční dopravci, zatímco například letečtí či lodní dopravci v této oblasti výrazně ušetří, protože jsou od daně osvobozeni.
Dopravci budou ve svých zemích požadovat obnovení férových podmínek na trhu silniční dopravy. Chtějí promítnutí zvýšených nákladů do cen, zrušení penalizace silniční dopravy vysokou daňovou zátěží a zahájení dialogu o řešení vzniklé krize.
"Tyto požadavky by měly národní asociace do 15. července projednat se svými vládami, pak se IRU sejde a rozhodne jak dál," dodal Felix. Podle rezoluce, kterou dnes IRU přijala, již silniční doprava využila všechny rezervy na snížení dopadů krize a současná pasivita a ignorance ze strany národních vlád existenčně ohrožuje významné množství dopravních firem.
Kvůli vysokým cenám nafty ale i posilující koruně od začátku roku zkrachovalo v Česku přes 100 dopravních firem. Šlo převážně o menší dopravce, kteří neměli vyjednávací sílu, aby promítli rostoucí náklady do cen. Česmad, který je největším sdružením autodopravců v zemi, se před týdnem obrátil s žádostí o setkání s premiérem Mirkem Topolánkem, ten však dopravcům nevyhověl.
Kvůli vysokým cenám pohonných hmot již protestovali například dopravci ve Španělsku či Portugalsku. Česmad zatím podobné kroky nechystá.