Revize dat je v souladu s odhady analytiků v anketě agentury Reuters. První rychlý odhad, který ministerstvo zveřejnilo koncem dubna, přitom hovořil pouze o růstu 0,6 procenta. Druhá, přesnější zpráva z konce května růst posunula na 0,9 procenta.
HDP měří celkovou produkci zboží a služeb na území státu. Určuje tedy, zda ekonomika dané země roste, či naopak klesá.
Ve Spojených státech se nyní vedou debaty, zda ekonomika nesměřuje k recesi. První údaje o velmi slabém růstu takovým úvahám nahrávaly, avšak z revize dat je zřejmé, že největší ekonomika světa zatím k recesi nakročeno nemá.
Recese se definuje jako období minimálně šesti měsíců v řadě, kdy reálně klesá HDP. Část analytiků už dříve upozorňovala, že podniky mohly v prvním čtvrtletí ve větší míře vyrábět na sklad, takže pokud má ekonomika závažné problémy, projeví se patrně ve druhém čtvrtletí.
Spotřebitelské výdaje jsou pro americkou ekonomiku naprosto klíčové a na jejím růstu se podílejí z více než dvou třetin. V prvním čtvrtletí výdaje vzrostly o 1,1 procenta, tedy nepatrně více než uváděla data před měsícem, která hovořila o jednoprocentním růstu.
Spotřebitelé ze začátku roku zvýšili výdaje za zdravotní péči a služby. I když byl celkový údaj o výdajích upraven směrem vzhůru, výdaje zůstávají nejníže od druhého čtvrtletí 2001. Tehdy ekonomika procházela recesí.