Dow Jonesův index v závěru klesl o 3,03 procenta na 11.453,42 bodu, nejníže za 21 měsíců. Index trhu Nasdaq se propadl o 3,33 procenta na 2321,37 bodu a širší index S&P 500 oslabil o 2,9 procenta.
Na trh doléhaly předpovědi, které upozorňovaly na pokles zisků řady firem v důsledku útlumu ekonomiky a nižších spotřebitelských výdajů. Akcie největší americké automobilky General Motors klesly o téměř 11 procent na nejnižší úroveň od roku 1955, protože Goldman Sachs předpověděla, že GM bude muset navýšit kapitál a snížit dividendy. Analytici Goldman také předpověděli další odpisy u Citigroup a Merrill Lynch, což akcie těchto bank srazilo o více než šest procent.
Obavy z vývoje ekonomiky ještě prohloubil další nárůst cen ropy na nové rekordy. "Cena ropy je teď na 140 dolarech a panují reálné obavy, že globální růst se vážně zpomalí; postihuje to všechny sektory trhu," řekl agentuře Reuters ředitel obchodování firmy Calyon Securities Eddie Bakker.
Podle konečných čtvrtečních údajů vzrostla americká ekonomika v prvním čtvrtletí tempem jednoho procenta. To je sice lepší výsledek než uváděly předběžné údaje, stále je to ale hluboko pod dlouhodobým růstem. Na trhu rodinných domů stále prudce klesaly ceny a počet nových nezaměstnaných vzrostl nejvýše od října 2005.
Na devizovém trhu se dolar ve čtvrtek propadl a k euru klesl nejníže za tři týdny. Dolar klesal pod vlivem vyjádření americké centrální banky, po němž investoři omezili svá očekávání ohledně nárůstu úrokových sazeb v USA. Propad akcií a růst ropy na nový rekord posílil kurz japonského jenu a švýcarského franku.
V závěru newyorského obchodování dolar k euru klesl na 1,5762 USD ze středečního závěru 1,5674 USD. Vůči jenu oslabil na 106,69 JPY z předchozích 107,74 JPY.