Tato nevládní organizace v něm kritizuje rozhodnutí vlády ČR, která se na základě návrhu ministerstva financí rozhodla schválit likvidaci škod v rámci jedné státní zakázky. TIC považuje tento způsob za riskantní a nesmyslný. Rozhodla se proto v této souvislosti obrátit přímo na ministra financí s výzvou, aby zajistil řádný průběh celého procesu a zamezil i zbytečnému mrhání veřejných finančních prostředků.
Výzva formou otevřeného dopisu je také reakcí na vyjádření ministerstva financí zveřejněné na internetových stránkách MF, v němž se snaží vysvětlit veřejnosti důvody svého postupu v této záležitosti. S uvedenými argumenty TIC zásadně nesouhlasí.
Ředitel TIC David Ondráčka již dříve prohlásil, že u tak mimořádně velké zakázky je riziko korupce a politických tlaků enormní. TIC také upozornila na skutečnost, že zakázka navrhovaná ministerstvem financí je svým objemem pětkrát větší než dosavadní největší zakázky a je unikátní i v evropském měřítku.
Hodnota neodstraněných ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992 a mají být zahrnuty do výběrového řízení, činí 115 miliard korun. Jejich odstranění v jedné zakázce má podle ministerstva přinést finanční úspory a zrychlení sanace ekologických škod.