Veleba: Kvůli bouřce bude úroda nižší až o 300.000 tun obilí

27.06.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 27. června (ČTK) - Zemědělci letos z polí kvůli středečním bouřkám sklidí o 200.000 až 300.000 tun obilí méně, než původně předpokládali a na tržbách tak přijdou i o více než miliardu korun. Řekl to prezident Agrární komory Jan Veleba. Silný vítr doprovázený prudkými lijáky totiž poničil značnou část polí. Agrární komora letos původně očekávala nadprůměrnou úrodu obilí, která se měla díky příznivému počasí a nárůstu osetých ploch pohybovat od 7,2 milionu do 7,5 milionu tun obilí. Loni zemědělci sklidili 7,153 milionu tun obilí.

"Škody jsou sice lokální, přesto to ovlivní sklizeň, protože kvůli polehlému obilí budou významně nižší výnosy. Odhaduji, že letošní sklizeň obilí bude po středeční bouřce nižší o 200.000 až 300.000 tun," uvedl Veleba. Při předpokládané ceně 5000 korun za tunu obilí se tak ztráty způsobené prudkými bouřkami mohou vyšplhat až na 1,5 miliardy korun.

Mezi nejvíce postižené oblasti patří Chrudimsko, Jičínsko, Havlíčkobrodsko, Pardubicko, Českobudějovicko, Chebsko, jižní Morava, Kolínsko a Čáslavsko. Například na Znojemsku středeční bouřky podle údajů Agrární komory poškodily 2560 hektarů polí. Na Jičínsku přírodní živel poničil úrodu na 1600 hektarech a velké škody hlásí také zemědělci z Benešovska, kde je poškozena zhruba pětina polí osetých řepkou a bezmála třetina polí s obilím. "Ve čtvrtek jsem letěl vrtulníkem nad severní částí Plzeňska a ozimé ječmeny jsou tam polehlé ze 70 až 80 procent," podotkl Veleba.

Nižší tuzemská úroda by podle Veleby sama o sobě neměla mít za následek růst cen obilí, které se budou odvíjet od situace na mezinárodním trhu. Agrární komora již dříve upozornila, že kvůli vysoké poptávce nelze letos čekat pokles cen obilovin, které loni ve srovnání s rokem 2006 vzrostly až na dvojnásobek. V době žní by se cena potravinářského obilí měla podle odhadu Josefa Kubiše z komoditní rady Agrární komory pohybovat mezi pěti až šesti tisíci korunami za tunu.

Rozmary počasí, které poškozují úrodu, jsou podle Veleby stále častější a závažnější. "Mělo by se to promítnout do zemědělské politiky a je nejvyšší čas se bavit o řízení rizik. To znamená udělat pro tyto případy nějaké fondy, protože to bude zřejmě čím dál závažnější," podotkl ve čtvrtek Veleba.

Bouře provázené přívalovými dešti a silným větrem, které ve středu odpoledne a v noci zasáhly téměř celou republiku, způsobily smrt jednoho člověka a velké hmotné škody. Na mnoha místech byla přerušena dodávka elektrického proudu, železničáři museli na řadě tratí zastavit provoz a kvůli padlým stromům byly neprůjezdné některé silnice.

Následky bouře se stále odstraňují, škody zatím nebyly vyčísleny. Středeční bouřka způsobila klientům domácích pojišťoven tisíce škod za několik stovek milionů korun. Nejvíce škod evidují ve středních a východních Čechách.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK