S daňovým osvobozením čistých biopaliv a jejich vysokoprocentních směsí počítá víceletý program dalšího uplatnění biopaliv, který vláda schválila letos v únoru. Biopaliva měla být daňově zvýhodněna po dobu šesti let od schválení programu Evropskou komisí.
"Program jsme poslali ke schválení EU. Chci však říci, že k dalšímu rozšiřování biopaliv přistupujeme obezřetně. Předběžně jsme se dohodli s premiérem Mirkem Topolánkem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem na tom, že i když dostaneme z Bruselu souhlas, daňové úlevy nezavedeme. Ministr financí zatím nebude předkládat novelu zákona o spotřebních daních. Program uvedeme v život až poté, co se znovu prověří přínos biopaliv a jejich souvislost s cenami potravin," řekl Euru Gandalovič.
V roce 2010 chce mít EU podíl biopaliv na spotřebě pohonných hmot ve výši 5,75 procenta, v roce 2020 se podle představ EK počítá s 10procentním podílem biopaliv v pohonných hmotách pro všechny státu EU.
Podle Gandaloviče musí Česká republika cílových 5,75 procenta biopaliv v roce 2010 podrobit velkému zkoumání. "Žádáme EU, aby cíl 5,75 procenta minimálně změnila na indikativní, nebo jej odložila za rok 2010. Biopaliva bychom měli současně prověřovat sami. Můj resort bude analyzovat souvislost s potravinami, ministerstvo životního prostředí by mělo přinést další argumenty, zda biopaliva z obilí, kukuřice, řepky či cukrovky mají skutečně ekologický přínos," uvedl pro pondělní vydání týdeníku Euro ministr zemědělství.