...důvěry amerických spotřebitelů na 28leté dno.
Sužované akcie na Wall Street a neutuchající obavy z úvěrové tísně zchladily očekávání brzkého zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed), která minulý týden ponechala nastavení měnové politiky beze změny.
Euro naopak těží z obecně rozšířeného předpokladu, že Evropská centrální banka (ECB) tento týden zvýší hlavní sazbu na 4,25 procenta.
Předběžné údaje Eurostatu v pondělí ukázaly, že meziroční inflace eurozóny v červnu zrychlila na čerstvý rekord 4,0 procenta z květnových 3,7 procenta, zatímco ekonomové čekali růst na 3,9 procenta.
Zpráva dává ECB do ruky další argument pro utažení měnové politiky, uvedli analytici.
Zvýšená averze vůči riziku mezitím vynesla na třítýdenní maximum jen a na dvouměsíční vrchol švýcarský frank.
"Na dolar vyvíjí tlak celá řada faktorů: relativní započtení vývoje u centrálních bank, posilování ceny ropy a velmi prudké poklesy na akciových trzích," řekl Teis Knuthsen, šéf devizových průzkumů u společnosti Danske Markets.
Euro v 10:44 vzrostlo na třítýdenní maximum 1,5836 dolaru <EUR=>, přičemž podle analytiků by prolomení technické hladiny okolo 1,5850 mohlo otevřít dveře jeho vzestupu nad dubnový rekord těsně nad hranicí 1,60 dolaru.
Dolar také klesl na třítýdenní minimum 105,00 jenu <JPY=>, dvouměsíční dno 1,0131 franku <CHF=> a nejnižší úroveň za měsíc vůči koši šesti světových měn 72,041 bodu <.DXY>.
Dolar se ocitl pod tlakem již v pátek kvůli propadu finančních akcií na Wall Street v obavách z dalších kreditních ztrát.
Investiční banka Lehman Brothers <LEH.N> předpověděla, že konkurenční Merrill Lynch <MER.N> ve druhém čtvrtletí odepíše dalších 5,4 miliardy dolarů, zatímco ratingová agentura Moody's uvedla, že asi sníží úvěrové hodnocení Morgan Stanley's <MS.N>.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]