Již nyní je tedy zřejmé, že lidé a firmy si od příštího roku za elektřinu výrazně připlatí. O kolik přesně se ale prudký růst velkoobchodních cen promítne do plateb konečných spotřebitelů, bude jasné až v listopadu, kdy energetici zveřejní své ceníky. Analytici nicméně počítají s tím, že domácnosti mohou za kilowatthodinu zaplatit od ledna až o 15 procent více.
Zdražení téměř o polovinu od počátku roku se podle analytiků ale nepromítne do konečných cen v celé výši. Ceny v eurech koriguje posilování koruny i to, že velkou část elektřiny si obchodníci zajistili za zvýhodněnou cenu v průměru za 57 eur v rámci tzv. dvouletého kontraktu na roky 2008 a 2009, který burza nabízela těsně po svém spuštění loni v červenci. Lidé se ale musejí kvůli tomu připravit na rychlé tempo zdražování i v dalších letech.
Pražská energetická burza v těsném závěsu sleduje vývoj na burze v Lipsku, kde se obdobný produkt obchoduje za 88,25 eura.
Hlavním důvodem nynějšího růstu cen na burze jsou stoupající ceny ropy na světových trzích. Ropa po téměř měsíci pohybu mezi 130 a 140 dolary za barel překonala v pátek nad horní hranici; dnes se obchoduje na nových rekordech 143 USD za barel.
V cenách elektřiny se odráží i to, za kolik se prodávají povolenky na vypouštění emisí. "Povolenka s dodáním letos v prosinci dosáhla ceny 28,90 eur za tunu, což je o pět procent více než stála před týdnem," řekl analytik Cyrrus Marek Hatlapatka.
Ropa rovněž tlačí podle Hatlapatky na růst cen zemního plynu. Díky tomu je atraktivnější (a levnější) výroba v uhelných elektrárnách, to ale zase vede k vyšší poptávce po povolenkách a jejich zdražení. "Vzhledem k tomu, že cena emisních povolenek se odráží v cenách elektrické energie, logickým důsledkem celého procesu je i rekordní růst cen elektrické energie," dodal Hatlapatka.
Dvacetiprocentní růst velkoobchodních cen elektřiny za poslední měsíc nelze nicméně podle analytiků odůvodnit jen cenami ropy a emisních povolenek. "Do hry vstupují také finanční investoři či spekulanti a také psychologické faktory, které některé účastníky trhu vedou k chování typu koupit si elektřinu téměř za každou cenu," uvedl Hatlapatka.
Na letošek se zvedly ceny elektřiny pro domácnosti v průměru o 9,1 procenta. Náklady stouply nejvíce těm, kdo elektřinu používají i k vytápění.