Na všech šesti polích nabídnutých investorům k dalšímu rozvoji produkce se nyní těží a zahraniční investice zde proto mohou v krátké době produkci silně zvýšit, řekl irácký ministr ropného průmyslu Husajn Šahristání. Nové kontrakty podle ministra zvýší iráckou těžbu o 1,5 milionu barelů denně ze současných 2,5 milionu barelů.
Špatná bezpečnostní situace v Iráku donedávna znemožňovala výrazněji zvyšovat těžbu ropy, která je pro Irák hlavním zdrojem příjmů a pramenem financování poválečné rekonstrukce země. Letos se však míra násilí v zemi začala zřetelně snižovat, což umožnilo zvýšit těžbu ropy na nejvyšší úroveň od spojenecké invaze v roce 2003.
Rekordní ceny ropy zároveň zvyšují atraktivnost rozsáhlých iráckých rezerv pro zahraniční investory, jimž se v poslední době možnosti investice v jiných zemích světa jako Rusko nebo Venezuela spíše uzavírají. Irák disponuje odhadem 115 miliardami barelů ropy a má třetí největší ropné rezervy na světě po Saúdské Arábii a Íránu. Podle vládních činitelů by celkové rezervy včetně zatím neprokázaných mohly dosáhnout až 350 miliard barelů.
Vláda nabídne k dalšímu rozvoji i dvě ložiska zemního plynu. Konečný termín pro nabídky na ropná a plynová pole je konec března 2009 a předběžné kontrakty mají být podepsány za rok v červnu. Každý zahraniční investor si musí najít iráckého partnera, který musí mít na kontraktu nejméně 25 procent, řekl Šahristání. Každá firma, která chce kontrakt, si také bude muset otevřít zastoupení v Bagdádu, což zatím kvůli bezpečnosti udělala jen málokterá.
Irácká vláda se otevřením ropných polí zahraničním investorům odklání od praxe ropných sousedů jako Saúdské Arábie nebo Kuvajtu. V těchto zemích ropu již řadu desetiletí těží domácí podniky a zahraniční investice jsou pod přísnou kontrolou. Oblíbenou výtkou kritiků invaze USA do Iráku bylo to, že jde o válku o ropu, z níž budou profitovat ropné koncerny.
Minulý týden Irák oznámil, že příští měsíc by chtěl podepsat šest krátkodobých kontraktů na ropné služby. Tyto krátkodobé kontrakty spolu s dlouhodobými, jejichž podmínky Bagdád oznámil dnes, budou znamenat návrat zahraničních ropných těžařů do země poprvé za téměř čtyři desetiletí.