Exportéři se společně s Českou národní bankou (ČNB) snaží proti posilování koruny intervenovat verbálně, vláda podle Grunda zatím nepochopila vážnost situace. "Nesmíme přestat a čekat na korekci, která jistě přijde," dodal Grund. Intervence ČNB podle něj není aktuální, vzhledem k tomu, že jsou možnosti a rezervy ČNB vysoce pod úrovní většího spekulanta a jak ukázaly zkušenosti z roku 2002, korekce po několika dnech vše otočila.
Podle jeho vyjádření není jisté, že za posilováním koruny stojí jenom zahraniční finanční spekulanti. Tempo posilování a jeho vytrvalost spíše nyní klade otázku o útoku na korunu, který může skončit ovlivněním celého našeho hospodářství. Již nyní nadhodnocená koruna poškozuje nejen všechny exportéry, ale také hoteliéry a snižuje hodnotu dotací z EU.
Koruna je podle něj v současné době schopna všeho. "Připomíná mi to scénář ataku na britskou libru v roce 1992 a útok spekulanta Sorose. Nemohu uvěřit, že se jedná o pravidelné obchody na devizových burzách," vysvětlil Grund.
V rozhovoru dále uvedl, že je pro rychlé a připravené přijetí eura. Reálné datum je podle něj rok 2012. "Vím, že přijetí eura by nás ochránilo před těmito turbulencemi, ale na druhou stranu, některé dopady a hlavně kurz, za který bude euro přijato, nemusí být pro nás dobrý", podotkl Grund. Nejprve by však mělo dojít k dokončení důchodové a zdravotní reformy a narovnání dotovaných cen a také splnit Maastrichtská kritéria pro přijetí eura.
K otázce silné české měny se v pátek sešli představitelé České národní banky se zástupci asociace exportérů. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma ubezpečil představitele asociace o tom, že kurz koruny je důležitým parametrem při rozhodování bankovní rady o úrokových sazbách. Zároveň ale zdůraznil, že zákonným cílem ČNB je cenová stabilita.