Téměř desetiprocentní propad tržeb způsobila nižší poptávka po plstěných polotovarech a kloboucích. Ztrátové hospodaření ovlivnilo také posílení koruny vůči euru a americkému dolaru. Kvůli kurzovním změnám utrpěla společnost ztrátu více než 17 milionů korun. Negativní roli sehrálo i dramatické zdražování energií, řekl generální ředitel a předseda představenstva Tonaku Michal Šimek.
Akcionáři souhlasili, aby se část ztráty uhradila z rezervního fondu. Další část bude převedena na účet neuhrazených ztrát. "Valná hromada také schválila prodej zbytného hmotného majetku a budoucí snížení základního jmění společnosti. O kolik a kdy se základní kapitál sníží, rozhodne mimořádná valná hromada," řekl Šimek.
Mezi loňské úspěchy firmy podle něho patří opakované dodávky polotovarů na klobouky do jižní Ameriky a zvýšení prodeje pro náročné židovské zákazníky. Tonak prodává do zahraničí nejméně 88 procent svých výrobků. Vyváží je také do Japonska, Nigérie nebo Austrálie. Evropským a indickým odběratelům dodává speciální příze.
Ke konci letošního května pracovalo ve společnosti 839 lidí, což je zhruba o šest desítek zaměstnanců méně než loni. Téměř dvě třetiny z nich pracují v Novém Jičíně, zbývající ve Strakonicích. Největším akcionářem Tonaku je nizozemská společnost STARK B.V., která vlastní 90,2 procenta akcií.