Vicepremiér uvedl, že podle jeho informací má energetická společnost ČEZ připravenou dokumentaci pro posuzování vlivů projektu dostavby Temelína. Bude podle něj na firmě, zda dokument ministerstvu předloží. Pak by se rozjelo správní řízení, ve kterém by projekt podlehl různým analýzám a srovnáváním. Tento proces Bursík však nepokládá za klíčový a rozhodující pro setrvání zelených ve vládě. Ministerstvo v něm vydává pouze doporučující stanovisko.
Žádné rozhodnutí o výstavbě nových jaderných zdrojů podle Bursíka v této vládě nepadne, protože jinak zelení z kabinetu odejdou. "Jestliže by mělo exekutivní rozhodnutí padnout v tomto funkčním období, za takové situace bych podal demisi," uvedl. Připomenul, že koaliční smlouva vládě přípravu výstavby jaderných bloků zakazuje.
Bursík tvrdí, že komise sice posuzovala potenciál alternativních zdrojů energie, nezabývala se ale jadernou energetikou. Nezadala ani žádnou oponenturu. Uvedl také, že komise není složena optimálně, protože v jejím čele nestojí energetik. Také v ní je podle jeho názoru potlačen "klimatický aspekt".
Výzva komise k urychlenému uvolnění studie EIA by se podle odborníků mohla stát spouštěcím mechanismem, který odstartuje práce na dostavbě dalších dvou bloků Temelína. To si uvědomuje i Pačes. "Je jasné, že toto doporučení jde tak trochu proti koaliční dohodě. Kabinet se však o ně bude moci opřít jako o nezávislý posudek," řekl minulý týden v tisku.
Nové jaderné zdroje preferuje ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) i opoziční ČSSD, která se snaží prosadit, aby o dostavbě dvou reaktorů v Temelíně místo vlády rozhodla sněmovna.
Komise hodlá předat první, zhruba stostránkovou analytickou část svojí zprávy premiérovi Mirku Topolánkovi v pátek. Následně ji dostanou dva oponenti, kteří ji posoudí a vypracují druhou část. Tu by měli odborníci dostat v září. Pak chce premiér uspořádat sérii pracovních setkání a očekává diskusi, jejíž příspěvky hodlá zapracovat do závěrečné zprávy pro veřejnost. Ta by měla být k dispozici do konce října.