Ministerstva chtěla v závěru roku utratit všechny přidělené peníze, aby v příštím roce nedostala od ministra financí méně. Do konce loňského roku se tak v rezervních fondech podle předběžných údajů nashromáždilo 96,6 miliardy korun, napsal Respekt.
"Ukazuje to, že schvalované rozpočty mohly být nižší, a jaké plýtvání na ministerstvech je. Máme prostor zeštíhlit státní správu o deset až 20 procent jako na Slovensku," řekl k tomu analytik Atlantik FT Petr Sklenář. Podle něj to rovněž zkresluje výsledek hospodaření státu. "Česká metodika to bere jako výdaj, ale metodika ESA95 od Evropské komise bere v úvahu pouze výdaje, které se reálně staly," upozornil.
Desítky miliard v rozpočtových fondech by tak mohly být pro Česko do budoucna rizikem. Nyní podle metodiky ESA 95 vylepšují hospodaření státu, ale v momentě kdy bude čerpání těchto prostředků vyšší než úspory, bude tomu naopak. Podle metodiky ESA 95 se například posuzuje deficit v okamžiku vstupu do eurozóny.
Vedle prostředků ministerstev do rezervních fondů tečou také evropské peníze. Největší část putuje přes ministerstvo zemědělství, které má díky nim rezervní fondy přes 30 miliard korun. Těsně nad deset miliard mají v rezervních fondech ministerstva dopravy a životního prostředí. Jedinou kapitolou státního rozpočtu, která nemá v rezervních fondech ani korunu, je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
Další problém to způsobuje ministerstvu financí. Přichází tím o schopnost ovlivňovat skutečný objem peněz, které ministerstva pustí do oběhu. Po přijetí eura by pak jediný účinný nástroj na ovlivňování ekonomiky závisel z velké části na libovůli jednotlivých ministrů, upozornil Respekt.