"Podobně jako v předchozích dnech zřejmě zafungovaly zvýšené prodeje na akciových trzích, které doprovází větší zájem investorů o ropu nebo právě českou měnu," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Podle Jana Vejmělka z Komerční banky by navíc dál mohlo pokračovat oslabování dolaru a přesun investorů k bezpečnějším aktivům, kam patří také domácí měna. "Protože se obáváme, že dolarový výhled zůstane minimálně v krátkém období negativní, může poptávka po české měně nadále zůstat vysoká a tlačit na pokračující posilování české měny," míní Vejmělek.
Koruně se podle Vladimíra Pikory z Next Finance otevřel prostor ke zpevnění až k hladině 23,50 Kč/EUR. "Nyní se obchoduje čistě spekulativně a bez informací. Současné spekulace jsou nebezpečnější než v minulosti," uvedl ekonom s tím, že koruna již meziročně posílila o 17,4 procenta a jen za poslední měsíc je silnější o 5,2 procenta.
Dolar po většinu dne spíše ztrácel a dostal se znovu až nad 1,580 USD/EUR. Naopak k odpolednímu posílení americké měně pomohl index nákupních manažerů v americkém průmyslu, poznamenal Vlk.
Na posilující korunu si již delší dobu stěžují tuzemští exportéři, kteří požadují po vládě, aby zakročila. Podle propočtů Asociace exportérů přišli kvůli příliš pevné měně nenávratně o 70 až 80 miliard korun. Posilování koruny podle předsedy asociace Jiřího Grunda navíc neodpovídá skutečné výkonnosti české ekonomiky a je způsobeno spekulativními nákupy na devizových burzách ve světě.
Česká měna rekordně posilovala také v pondělí, kdy se obchodovala k euru za 23,84 Kč/EUR a proti dolaru za 15,10 Kč/USD.