Pokuty by prý pro některé firmy byly likvidační. Soud o jejich návrzích rozhodne co nejdříve, doplnil Raus.
Producenti, kteří mají na českém trhu asi šestinový podíl a ročně vyprodukují 50.000 kilogramů drůbežího masa, se předloni v prosinci dohodli na společném postupu vůči svým odběratelům. Chtěli od nich, aby dávali za maso víc než tehdejších 19 Kč. Navíc vyzvali i ostatní chovatele, aby přestali dodávat na český trh, pokud budou dál za kilogram drůbeže dostávat míň než 20 Kč.
Situace je ale stále podobná, tvrdí zemědělci. "Na každém kuřeti dnes tratíme korunu. Kdybychom tu pokutu měli zaplatit, tak to tu můžeme zavřít a na český trh se domácí kuřata vůbec nedostanou," vysvětlil žádost o odkladný účinek Ivo Kudrna ze Sušárny Pohořelice. Jeho firma má podle rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zaplatit přes 3,5 milionu korun. Společně s Agrodružstvem Jevišovice, kterému úřad vyměřil sankci 8,25 milionu, byla podle verdiktu iniciátorem kartelu.
Zbývající pětice společností - Agroprodukt, Zemědělské družstvo Roštýn, Zemědělské družstvo Petřín, Karlov a ZEVA Chlístovice musí zaplatit pokutu od 340.000 do 600.000 korun. "K žádnému kartelu ale nedošlo, to je pouze výmysl úřadu," tvrdí Kudrna. Drůbežářské firmy naopak z porušení zákona o hospodářské soutěži viní obchodní řetězce. Záměrně prý drží nízké ceny.