Podle deníku přitom nejde o známé povolenky EU. Česko má tyto takzvané "kjótské kredity" k dispozici díky výraznějšímu snížení emisí skleníkových plynů proti roku 1990. V pilotní aukci hodlá MŽP prodat deset milionů tun, řekl E15 ředitel odboru ochrany klimatu Pavel Zámyslický. Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) přitom minulý týden v parlamentu prosadil, že o využití peněz bude do značné míry rozhodovat on sám. Konkrétní návrh na využití peněz ještě projedná vláda.
Je tedy jisté, že finance půjdou formou dotací na zateplení domů a výměnu starých kotlů na uhlí, kvůli nimž se do ovzduší šíří nebezpečné prachové částice. Naopak padá alternativní návrh firmy ČEZ, která chtěla část peněz na budování podzemních zásobníků oxidu uhličitého, píše E15.
"Šance našeho návrhu jsou teď opravdu nižší," řekl deníku manažer environmentálních projektů ČEZ Tomáš Chmelík. První aukce by se podle listu mohly zúčastnit především japonské firmy. Podle Chmelíka projevila předběžně zájem firma Mitsubishi, která vyvíjí technologii pro podzemní zásobníky. Mezi potenciálními zájemci o české emise mohou být také mezinárodní banky nebo soukromé subjekty. O povolenky se v minulosti zajímala kupříkladu i novozélandská pobočka ABN Amro, která se chtěla podílet na rozvoji systému obchodování v tomto ostrovním státě.
Potenciální kupci si budou podle všeho klást podmínku, aby Česko získané peníze následně investovalo do projektů v oblasti životního prostředí či přímo na snižování emisí, napsal dnešní E15.