ROZHOVOR-NWR očekává v roce 2009 vzestup cen se světem(OPAK.)

02.07.2008 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jana Mlčochová a Jan...

...Korselt

New World Resources <NWRS.L> <NWRSsp.PR> čeká, že bude v příštím roce prodávat uhlí za vyšší ceny, když přizpůsobí své kontrakty silnému zdražování na světových trzích, uvedl v úterý generální ředitel Miklos Salamon.

Salamon dodal v telefonickém rozhovoru pro Reuters, že firma otevře polský důl Debiensko během čtyř až sedmi let a počítá s plným vytěžením zásob ve výši 190 milionů tun.

"Ceny stanovujeme na kalendářní rok, a v důsledku toho nejsme na stejné úrovni jako mezinárodní ceny. Dnes jsme o hodně níž," řekl Salamon.

"Očekáváme, že je prostor ke zvýšení našich cen v roce 2009, abychom reflektovali to, co se děje na světových trzích," dodal.

NWR, majitel největších černouhelných dolů v Česku OKD, prodává tunu koksovatelného uhlí za 139 eur a tunu kotelního uhlí za 69 eur.

Jeho produkce je uchráněna od levnější konkurence z Austrálie či Afriky díky vysokým transportním nákladům z mořských přístavů na středoevropský trh.

Referenční cena koksovatelného uhlí, kontrahovaná největším světovým exportérem Billiton Mitsubishi Alliance (BMA), přitom vyskočila nad 300 dolarů, respektive 190 eur.

Salamon odmítl spekulace některých analytiků, že modernizace těžební technologie v OKD, jež má zvýšit efektivitu těžby při stabilním objemu produkce, by se mohla neplánovaně protáhnout za konec roku 2009.

"Zdá se, že vše probíhá podle harmonogramu, takže není důvod se domnívat, že by harmonogram nemusel být dodržen," řekl.

Salamon nesdělil odhad úspor, které očekává od projektu za více než za 300 milionů eur, řekl však, že OKD bude moci snížit počet zaměstnanců o zhruba 10 procent z nynějších 21.400.

Největší český korporátní zaměstnavatel po státních firmách České dráhy a Česká pošta a polostátní elektrárenské skupině ČEZ <CEZPsp.PR> se nicméně obejde bez propouštění, neboť při poměrně velké fluktuaci pracovní síly postačí přirozený odchod pracovníků, řekl Salamon.

POLSKO

Salamon očekává, že bude moci vytěžit většinu ze 190 milionů tun většinou koksovatelného uhlí z dolu Debiensko, nicméně do zahájení těžby zbývají ještě nejméně čtyři roky, ale možná i sedm let.

"Konvenční odhad by zněl na delší období (do otevření dolu), ale pokud přijdeme s nějakými nápady..., možná tu dobu zkrátíme," řekl.

Na financování projektu odhadovaného na 600 až 800 milionů eur firma zvažuje kombinaci projektového financování, dluhu, vlastního kapitálu a hotovosti, dodal mluvčí Joe Cook.

Zvýšení dluhu by podle Cooka firmě pomohlo přiblížit se k cílovému zadlužení na úrovni dvojnásobku zisku EBITDA (bez úroků, daní, odpisů a amortizace) ze současné úrovně okolo 0,6.

Firma minulý týden získala povolení ke znovuotevření dolu Debiensko, který Poláci opustili v roce 2000 kvůli prodělečné těžbě za tehdejších nižších cen.

Polští představitelé uvedli, že odhadují vytěžitelnost ložisek zhruba na polovinu.

NWR plánuje vytěžit v Debiensku zhruba 4 miliony tun ročně, dodal Salamon.

"Z toho vyplývá, že až už jsou (vytěžitelné) zásoby 160 nebo 190 milionů tun, není až tak důležité téma. Většina z nás bude po smrti, až se k tomuto problému vůbec dostaneme," dodal.

(Editovala: Petra Vodstrčilová)

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

Jan Korselt  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK