Nárůst byl výraznější, než se čekalo. Ekonomové podle agentury Reuters odhadovali meziměsíční růst na 0,9 procenta a u meziročního údaje čekali zvýšení o 6,7 procenta.
Cenový růst táhl energetický sektor, kde ceny vzrostly proti dubnu o 4,2 procenta a meziročně o 18,2 procenta. Zdražování energie je výsledkem vzestupu cen ropy na nové rekordy. Tento týden ropa vystoupila na nové maximum nad 143 dolarů za barel.
Jádrové ceny výrobců bez započítání kolísavých cen energie a stavebních materiálů stouply v květnu o 0,3 procenta a meziročně byly vyšší o 3,8 procenta. V dubnu tyto ceny rostly o 0,4 procenta a meziročně o 3,7 procenta.
Výrobní ceny jsou jedním z prvních ukazatelů inflačních tlaků. Jejich růst se může projevit ve vzestupu nejsledovanějšího inflačního ukazatele, indexu spotřebitelských cen.
Dnešní zpráva o nárůstu výrobních cen zapadá do všeobecných očekávání, podle nichž Evropská centrální banka ve čtvrtek kvůli rekordní inflaci v eurozóně zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Prezident ECB Jean-Claude Trichet v dnešním rozhovoru pro německý list Die Zeit řekl, že pokud by banka rozhodně nezasáhla, pak by inflace mohla "explodovat". "Jestliže rozhodně zasáhneme, můžeme situaci zvládnout," řekl Trichet.
Míra inflace v zemích eurozóny v červnu podle předběžné zprávy Eurostatu vystoupila na rekordní čtyři procenta. V květnu inflace činila 3,7 procenta a před rokem byla jen 1,9 procenta.