"Mám na mysli třeba prudký nárůst spotřeby masa, jehož výroba je velmi náročná na spotřebu obilovin," uvedl. Například v Číně se od roku 1985 spotřeba vepřového masa na hlavu zdvojnásobila na 50 kilogramů ročně.
Loni se podle Veleby použilo ve světě necelých pět procent obilovin na výrobu biopaliv. Jejich produkce tedy prý není důvodem pro zvyšování cen potravin. Naopak podle kritiků politiky biopaliv přispěl právě prudký nárůst spotřeby těchto produktů ve vyspělých zemích v posledních letech k výraznému vzestupu cen potravin a letošní potravinové krizi v nejchudších zemích.
V některých nejchudších zemích prudký růst cen potravin a paliv začíná ohrožovat jejich stabilitu. Potvrzuje to v úterý zveřejněná zpráva Mezinárodního měnového fondu, podle které by pokračující zdražování zapříčinilo, že některé vlády by přestaly být schopny zajišťovat výživu obyvatel a zároveň zachovat stabilitu ekonomiky.
Odhad meziročního světového růstu poptávky po potravinách je podle Veleby šest procent, čemuž zemědělská výroba nyní nedostačuje. "Odsud pramení i možnosti evropského zemědělství, kde se přikláním k ambicím Francie vyrábět potraviny pro okolní svět, nezakonzervovat produkci, jít šanci naproti," uvedl.